Σπουδαία νίκη του Εθνικού που επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο Ελληνικό, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Εθνικός στο γήπεδο του Ελληνικού, απέναντι στον τρίτο της βαθμολογίας, ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο για πάνω από ένα ημίχρονο και με γκολ φάουλ του Περέιρα στο 71ο λεπτό πήραν την νίκη. Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατάνε πιο δυνατά στο γήπεδο. Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κάλαϊτζιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα λίγο έξω
από την εστία του Συμεωνίδη.Στο 39' ο Αγρίτης από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Γιακούμπου, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 41ο λεπτό ο Μπούρμπος δέχθηκε δέυτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε αφήνοντας τον ΟΦΗ με δέκα παίκτες.Στο 68' ο Εθνικός έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ, όταν ο Χανιώτης βρέθηκε μέσα στην περιοχή των κρητικών κι έκανε το σουτ, όμως ο Βεζυρίδης έδιωξε με τα πόδια.Δεν συνέβη όμως το ίδιο τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Περέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άφησε εμβρόντητο