Σφαλιάρα στο Ανόβερο από την Κολονία, που νίκησε με 4-0

Μπορεί κάποιοι να την είχαν ξεγράψει από την Bundesliga, αλλά η Κολονία όχι μόνο παραμένει στην κατηγορία αλλά αποδεικνύει και ότι μπορεί να τα βάλει με τους πρωτοπόρους. Η ομάδα του Φρανκ Σέφερ επιβλήθηκε με 4-0 του 3ου της βαθμολογίας Ανόβερου στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής και έφτασε τους 32 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους,
περιορίζοντας το Ανόβερο στα αμυντικά του καθήκοντα. Η πίεση της Κολονίας απέδωσε καρπούς στο 36ο λεπτό όταν ο Πετίτ έγραψε το 1-0.Το Ανόβερο, αν και ήθελε το τρίποντο για να περάσει έστω και προσωρινά στην 2η θέση, δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης. Αντιθέτως, η Κολονία συνέχισε να δημιουργεί φάσεις και στο 60` διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ποντόλσκι.Στα τελευταία λεπτά ο Νοβάκοβιτς πήρε την σκυτάλη και με δύο προσωπικά τέρματα στο 79ο και στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0 δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην νίκη της ομάδας του.Αναλυτικά τα αποτελέσ