Σερένα η βασίλισσα!

Κυρίαρχη στην Αιώνια Πόλη η Σερένα Γουίλιαμς που κέρδισε το τρόπαιο μετά τη νίκη της επί της Βικτόρια Αζαρένκα με 2-0 σετ. Η 31χρονη αμερικανίδα είναι η απόλυτη κυρίαρχος για τη φετινή χρονιά κατακτώντας τον 5ο συνεχόμενο τίτλο της και αποδεικνύοντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί για το Roland Garros. Αυτό ήταν το δεύτερο τρόπαιο της Γουίλιαμς στη Ρώμη μετά την κατάκτηση στη διοργάνωση του 2002.H Γουίλιαμς κέρδισε στον τελικό του Italian
Open με 2-0 σετ (6-1, 6-3) την Αζαρένκα σε 1 ώρα και 34 λεπτά και πέτυχε την 12η νίκη της απέναντι στη λευκορωσίδα σε 14 αναμετρήσεις. Η Γουίλιαμς διεύρυνε το σερί των νικών της φτάνοντας τις 24. Μάλιστα η τελευταία ήττα της ήταν από την σημερινή της αντίπαλο, την Βικτόρια Αζαρένκα, στον τελικό του τουρνουά του Κατάρ στα μέσα του Φεβρουαρίου. Από τότε η Σερένα μετρά μία εκπληκτική πορεία με μεγάλο στόχο το Roland Garros.Η Γουίλαμς έπαιξε σε όλο το παιχνίδι πολύ επιθετικά, χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στην Αζαρένκα που είχε έναν παθητικό ρόλο στον αγώνα. Η αμερικανίδα πέτυχε 41 γουίνερς έναντι 12 της λευκορωσίδας, ενώ και οι δύο τενίστριες σημείωσαν από 20 λάθη. Στο πρώτο σετ η Σερένα πήρε το προβάδισμα γρήγορα με 3-0 με τη Βίκα να μειώνει σε 3-1 πετυχαίνοντας ένα μπρέικ. Ομως η απάντηση από την αμερικανίδα ήρθε άμεσα με νέο μπρέικ στο 4-1 και την ολοκλήρωση του σετ με το τελικό 6-1. Το δεύτερο σετ βρήκε την Αζαρένκα πιο επιθετική μένοντας κοντά στο σκορ. Η Γουίλιαμς πέτυχε το μπρέικ στο στο έκτο γκέιμ και προηγήθηκε με 4-2. Η Αζαρένκα απάντησε με μπρέικ φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση. Το τελικό χτύπημα ήρθε με νέο σπάσιμο του σερβίς της Αζαρένκα που οδήγησε στο τελικό 6-3. Η Σερένα Γουίλιαμς παραμένει φυσικά στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης και στη 10η θέση της λίστας με τους περισσότερους τίτλους "Επαιξε πολύ καλά σήμερα η Βίκα, σας ευχαριστώ πολύ όλους", δήλωσε στα Ιταλικά η Σερένα μετά τον θρίαμβό της, ενώ η Αζαρένκα σχολίασε:"Πολλά συγχαρητήρια στη Σερένα, χαίρομαι να παίζω μαζί της. Ηταν ένας ωραίος τελικός, τον απόλαυσα. Ελπίζω να σας δω και του χρόνου".Τελικός Italian Open (19/05):Σερένα Γουίλιαμς (ΗΠΑ) - Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία) 6-1, 6-3