Σεφτέ η Μακάμπι, 91-73 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ

Την πρώτη της νίκη στο Top 16 της Euroleague πέτυχε η Μακάμπι, που επικράτησε εύκολα με 91-73 της Φενερμπαχτσέ Ούλκερ στο Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.Οι Χίκμαν (24 π.) και Τζέιμς (22 π.) ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Ντέιβιντς Μπλατ, ενώ για το συγκρότημα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι προσπάθησαν οι ΜακΚάλεμπ (15 π.), Σάτο (15 π.) και Μπογκντάνοβιτς (15 π.).Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, ωστόσο η Φενέρ κρατούσε την επαφή της με το
σκορ. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και στο 8' ξέφυγαν με έξι (23-17), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 και μείωσαν σε 21-23, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με την Μακάμπι να προσπαθεί να ξεφύγει και την τουρκική ομάδα να βρίσκει τις λύσεις και να μένει πολύ κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, με 36-36.Μετά το 25', η Μακάμπι πάτησε γκάζι και βρέθηκε να προηγείται με οκτώ (49-41) στο 27', με τους τούρκους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (48-53).Οι παίκτες του Μπλατ μπήκαν πολύ δυνατά στην τελευταία περίοδο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Φενέρ, έχοντας επιμέρους σκορ 38-25 και έτσι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο Top 16, με το τελικό 91-73.Τα δεκάλεπτα: 23-21, 13-15, 17-12, 38-25.