Σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας, ο Αρης αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Βάκερ Μπουργκχάουζεν. Πρόταση Αρη σε Φούλαμ

Ισόπαλος (0-0) αναδείχθηκε ο Αρης στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της προετοιμασίας. Οι κίτρινοι αντιμετώπισαν την Βάκερ Μπουργκχάουζεν και παρά την πληθώρα ευκαιριών που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Θετικά είναι εντούτοις τα μηνύματα, σύμφωνα με τους πρωταγωνιστές, ενώ ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ επέμεινε σε μια διάταξη 4-4-2.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο 14ο λεπτό άγγιξαν το γκολ

όταν ο Σέρχιο Κόκε πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά όταν έφθασε η στιγμή της εκτέλεσης, δεν σημάδεψε σωστά.

Το συγκρότημα του Εκτορ Ραούλ Κούπερ, στηρίχθηκε στη πολύ καλή απόδοση των Μενδρινού, Τσεσνάουσκις και πήρε το κέντρο, πιέζοντας την γερμανική ομάδα. Μέσα σε 12 λεπτά δημιούργησε δύο φάσεις, αλλά στη τελική προσπάθεια είχε πρόβλημα, αφού σε ισάριθμες περιπτώσεις, ο Χαβίτο δεν κατάφερε να σκοράρει. Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε και στη συνέχεια, όπου ο Αρης είχε μεν τον έλεγχο του αγώνα, έφτανε με αξιώσε