Σε φιλική αναμέτρηση ενόψει Μουντιάλ η Ισπανία διέλυσε με 6-0 την Πολωνία

23:53 8/6/2010 - Πηγή: Sport.gr

Επίδειξη ισχύος έκανε η Ισπανία στο τελευταίο της φιλικό πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε νίκησε εύκολα με 6-0 την Πολωνία του Μίχαλ Ζεβλάκοφ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εντυπωσιακοί, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους πολωνούς και έδειξαν πως άξια συγκαταλέγονται στα φαβορί για την κατάκτηση του Μουντιάλ.

Το σκορ για τους ισπανούς άνοιξε μόλις στο 12 ο Βίγια, ενώ δύο λεπτά αργότερα και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, ο Σίλβα έγραψε το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του α' ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ίβηρες ανέβασαν ταχύτητα και φόρτωσαν τα αντίπαλα δίχτυα με άλλα τέσσερα γκολ. Ο Αλόνσο στο 52' τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Φάμπρεγκας στο 59' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το συγκρότημα του Ντελ Μπόσκε όμως, ούτε τότε πάτησε τρένο και αφού ο Τόρες στο 76' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ισπανίας, ο Πέδρο στο 82' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφών