Σάντος: Νίκη και με... μισό - μηδέν

Η νίκη -και όχι η διαφορά των γκολ- είναι το μοναδικό που έχει στο μυαλό του ο Φερνάντο Σάντος ενόψει του αγώνα της Εθνικής με τη Λιθουανία στο Καραϊσκάκη (11/9), για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2014.Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου:"Με βάση αυτά που έχουμε δει, υπάρχουν κάποια παρόμοια χαρακτηριστικά μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά η Λιθουανία είναι πιο επικίνδυνη ομάδα σε σχέση με τη Λετονία. Εχει 4-5 παίκτες που μπορούν με μεγάλη ευχέρεια να φτάνουν στην αντίπαλη περιοχή. Είναι μια ομάδα, που μένει περισσότερες
φορές κομμένη στα δύο, αλλά γίνεται πιο επικίνδυνη επιθετικά. Πιέζει πολύ, με καλή αμυντική οργάνωση. Εμείς από τη δική μας πλευρά για να κερδίσουμε, πρέπει να αγωνιστούμε στο 100%.Το κλειδί είναι να ελέγξουμε τον αντίπαλο, το παιχνίδι και να βρισκόμαστε στην επίθεση, όπως κάναμε στη Λετονία. Αν δεν το κάνουμε αυτό, θα αντιμετωπίσουμε πολλές δυσκολίες.Μας απασχολεί το πώς θα κερδίσουμε και τίποτα παραπάνω. Αν μπορούμε να βάλουμε περισσότερα γκολ, τόσο το καλύτερο. Αρα δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα.Εντοπίσαμε τι δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο με τη Λετονία και προσπαθήσαμε να τα διορθώσουμε. Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι παίκτες δεν είχαν διάθεση, αφού και στο πρώτο ημίχρονο έτρεξαν. Είμαι σίγουρος ότι θα δείξουμε την ίδια μαχητικότητα. Περισσότερο επικεντρωθήκαμε στην οργάνωση του παιχνιδιού μας και αυτό φαίνεται στο βίντεο του αγώνα με τη Λετονία, ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο.Δεν πρέπει να τους αφήσουμε να πιστέψουν ότι μπορούν σε κάποια αντεπίθεση να μας βάλουν γκολ.Είχα δηλώσει απόλυτα ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας, τόσο στα προκριματικά, όσο και στην τελική φάση του Euro. Από 'κει και πέρα, έλεγα ότι δεν είμαι ικανοποιημένος για το λόγο ότι η ομάδα δεν δημιουργούσε πολλές ευκαιρίες και δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα περισσότερα παιχνίδια. Αυτό αλλάζουμε και πλέον οι παίκτες νιώθουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη ελευθερία μέσα στον αγωνιστικό χώρο.Για εμένα δεν έχει καμία απολύτως διαφορά το 4-4-2 με το 4-3-3 ή με το 4-3-2-1. Κι αυτό γιατί έχει να κάνει με τον δυναμικό τρόπο που κινούνται οι ποδοσφαιριστές όσον αφορά τα αμυντικά και τα επιθετικά τους καθήκοντα. Στο α' ημίχρονο με τη Λετονία ήμασταν στατικοί. Το 4-4-2 είναι οι αρχικές τοποθετήσεις, αλλά από κει και πέρα κοιτάμε πώς θα κινηθούμε για να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, κάτι που φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο.Ο Σαμαράς είναι ένας πολύ σημαντικός για εμένα. Βοηθάει πολύ στο επιθετικό μας παιχνίδι. Αλλά έχω πει πολλές φορές, ότι κανένα όνομα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την ομάδα. Οι παίκτες κάνουν την ομάδα. Αν η ομάδα θέλει να λέγεται ομάδα, πρέπει να βρίσκει τη λύση εκ των έσω. Σίγουρα όλοι οι προπονητές θέλουν να έχουν όλους τους παίκτες στη διάθεσή τους, αλλά εγώ προσωπικά πιστεύω το ίδιο σε όλους τους παίκτες που βρίσκονται εδώ".