Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ, 74-62, τη Σολέ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (74-62) επί της Σολέ στο PAOK SPORTS ARENA κι έτσι πέτυχε τη πρώτη νίκη του στο Eurocup. O Τζέι Αρ Γκίντενς ήταν ο σπουδαίος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ, αφού ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο,

ενώ στάθηκε άτυχος ο Ράιτ που τραυματίστηκε στα μέσα της 4ης περιόδου και πλέον μένει να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

Η μαγική τριάδα και η εύθραυστη διαφορά του ημιχρόνου
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά, η Σολέ μάλλον δεν ήξερε πού πατούσε (σ. σ. μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι έκανε έξι λάθη στο 7') και στα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι ο ΠΑΟΚ θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης (14-7). Ο Ράιτ έδειχνε σε καλή κατάσταση ευστοχώντας στα ελεύθερα σουτ, ενώ Ντικούδης και Γκορί δεν είχαν πολλά προβλήματα όταν έπαιρναν τη μπάλα στο καλάθι. Ωστόσο, η είσοδος του Χάιτ στο παιχνίδι μάλλον άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε υπομονή στην άμυνά του.

Ο αριστερόχειρας Αμερικανός έβαλε δύο ελεύθερα σουτ, ο Δικέφαλος προσάρμοσε την άμυνα επάνω του κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Κοζέρ να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημά του απέναντι στον οποιονδήποτε προσωπικό αντίπαλό του (είτε ο Ράιτ, είτε ο Καλαμπόκης). Ετσι η Σολέ ισορρόπησε (18-15, 10'), για να περάσει και μπροστά (23-25, 14'). Οι Γάλλοι έπαιξαν κυρίως άμυνας ζώνης στα τελευταία έξι λεπτά, αρχικά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να τη σπάσει με μακρινά σουτ, στη συνέχεια όμως πέρασε και πάλι τη μπάλα στο καλάθι, όπου ήταν πιο αποτελεσματικός. Κι έτσι, στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με +3 (36-33), όπου Ράιτ (10), Γκορί (9) και Ντικούδης (7) πέτυχαν τους 26 από τους 36 πόντους της ομάδας.

Σόου Γκίντενς, άτυχος ο Ράιτ
Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα προσωπικό ρεσιτάλ από τον Τζέι Αρ Γκίντενς. Ο Αμερικανός πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε έξι ριμπάουντ, έδωσε μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Ντόνι ΜακΓκραθ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων και ήταν ο παίκτης που έκανε την διαφορά για τον Δικέφαλο ώστε να ξεφύγει στο σκορ και να ολοκληρώσει τη 3η περίοδο έχοντας αέρα 10 πόντων (56-46). Αμυντικά, ο Δικέφαλος περιόρισε τόσο τον Κοζέρ όσο και τον Χάιτ, κρατώντας τη Σολέ στους μόλις 13 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ στάθηκε τυχερός γιατί έδωσε τρία ελεύθερα τρίποντα στους Γάλλους, αλλά ευστόχησε μόνο ο Μακ Γκραθ. Επιθετικά, οι επιλογές του ήταν κακές και η Σολέ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά (56-51, 32:30). Εκεί ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε το καλό επίπεδο συνεργασίας μεταξύ του Στίγκερς και του Γκορί. Κι αν ο Αμερικανός ήταν πιο αποτελεσματικός στη τελική προσπάθεια (τελείωσε με 7/21 σουτ), τότε ο Δικέφαλος θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα το παιχνίδι, αφού στο τελευταίο δίλεπτο. Εκμεταλλευόμενος όμως τα λάθη των Γάλλων φρόντισε να συνδυάσει το τερπνόν δια του ωφελίμου, αφού πήρε και διαφορά 12 πόντων, παρότι έχασε τον Ρασάντ Ράιτ λόγω τραυματισμού, στα μέσα της 4ης περιόδου.