Πρώτη ήττα για Καβάλα στην Βαλκανική Λίγκα

Την πρώτη της ήττα στην Βαλκανική Λίγκα γνώρισε την Τρίτη (30/10) η Καβάλα, που έχασε με 74-79 από την ΚΚ Κοζούφ στα Σκόπια, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 12-6 στο 5' και με 16-8 στο 7'. Στην συνέχεια, η ελληνική ομάδα, με ένα σερί 5-0, μείωσε σε 13-16, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με την ΚΚ Κοζούφ στο +4
(19-15).Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Καβάλα όμως να διατηρεί την επαφή της με το σκορ. Στο 14', η ομάδα του Χουγκάζ ισοφάρισε σε 22-22, ωστόσο στην συνέχεια η Κοζούφ πάτησε... γκάζι και έκλεισε το πρώτο ημιχρόνο στο +7 (41-34).Η Καβάλα δεν ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -14 στο 25' (43-57). Παρά τις προσπάθειες του Στεφανίδη, η Καβάλα δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στην συνέχεια, με αποτέλεσμα να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -14 (53-67).Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χουγκάζ έκανε την αντεπίθεσή της και με ένα σερί 12 πόντων κατάφερε στο 38' να μειώσει σε 68-71. Η Κοζούφ προηγήθηκε με 77-71, ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά με καλάθι του Στεφανίδη, 10" πριν το τέλος, η Καβάλα μείωσε ξανά σε 74-77.Τελικά, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και γνώρισε την πρώτη της ήττα στην Βαλκανική Λίγκα, με 79-74 από την ΚΚ Κοζούφ.Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 67-53, 79-74.ΚΚ Κοζούφ (Σρμπινόφσκι): Στεργιόφ 15(8ρ.), Πένοφ, Καραντγιόφσκι 10(1), Ραντουλόβικι 8(2), Φιλίποβιτς 11(2), Μπόζοβιτς 5(1), Βασίλεφ, Παβλόφσκι, Τζόρτζεβιτς 3, Πέκοβιτς 25(6), Μπλαζέφσκι 2.Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος, Αράπης 3(1), Καλαμπάκας 4, Στεφανίδης 19(1), Πιεβάλιτσα 3, Βελισσαρίου 7(2), Μίτροβιτς 15(3), Κρστέφσκι 11(8ρ.), Κόλεμαν 4, Ιλιεφ 8.