Πρωταθλήτρια Γερμανίας η Ντόρτμουντ, 2-0 την Νυρεμβέργη, μετά και την ήττα της Λεβερκούζεν, 0-2 από την Κολονία

Την κατάκτηση του 4ου πρωταθλήματός της από την... γέννηση της Bundesliga (και έβδομο συνολικά) πανηγυρίζει η Μπορούσια Ντόρτμουντ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 2-0 της Νυρεμβέργης και σε συνδυασμό με την ήττα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, 0-2 από την Κολονία, κατέκτησε μαθηματικά το πρωτάθλημα δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωσή του! Πρωταθλήτρια η Ντόρτμουντ!
Μετά το 2002, η Μπορούσια Ντόρτμουντ στέφθηκε και πάλι Πρωταθλήτρια Γερμανίας, μετά την εντός έδρας νίκη της με 2-0 επί
της Νυρεμβέργης, δύο στροφές πριν το τέλος της φετινής κούρσας.Γνωρίζοντας πως με το τρίποντο θα βρίσκονταν αγκαλιά με τον τίτλο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό τους. Τον δρόμο προς τα δίχτυα άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Μπάριος που εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Σάφερ στο σουτ του Γκότζε και έγραψε το 1-0.Το γκολ έδωσε επιπλέον ώθηση στους παίκτες του Κλοπ και στο 43` ο Λεβαντόφσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ωραία ατομική ενέργεια, καθώς πέρασε την άμυνα της Νυρεμβέργης και στην συνέχεια πλάσαρε τον Σάφερ και έκανε το 2-0.Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ έπαιξε πιο αμυντικά προκειμένου να διασφαλίσει το προβάδισμά της και το κατάφερε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που βρήκε τους παίκτες της να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής: