Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Γιουνάιτεντ, μετά το 1-1 με την Μπλάκμπερν

Για 19η φορά στην ιστορία της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Πρωτάθλημα Αγγλίας! Οι κόκκινοι διάβολοι του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έμειναν στο 1-1 με την Μπλάκμπερν και πήραν τον πολύτιμο βαθμό που τους χάρισε και τυπικά τον τίτλο των πρωταθλητών. Βήμα παραμονής έκαναν Γουλβς, 3-1 τη Σάντερλαντ, Μπλάκπουλ, 4-3 την Μπόλτον, ενώ η Γουέστ Μπρομ επικράτησε με 1-0 της Εβερτον. Πρωταθλήτρια η Γιουνάιτεντ!
Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αμφότερες καίγονταν
για το τρίποντο, οι γηπεδούχοι για να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής και η Γιουνάιτεντ για να καθαρίσει την υπόθεση τίτλος. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους κόκκινους διαβόλους στο 4ο μόλις λεπτό όταν ο Νάνι σημάδεψε το δοκάρι.Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ο λεπτό, όταν ο Εμερτον με πλασέ νίκησε τον Κιούστσακ και έγραψε το 1-0.Η Μπλάκμπερν θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς τόσο στο 40`, με τον Κιούστσακ να απομακρύνει δύσκολα την προσπάθεια του Χίλετ, όσο και στο 65`, όταν ο Ολσον με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι.Η ομάδα του Φέργκιουσον όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τον βαθμό που την έχρισε και τυπικά πρωταθλήτρια. Στο 72` ο Ρόμπινσον ανέτρεψε τον Τσιτσαρίτο, σε μία φάση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Ρούνεϊ δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και η Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος στην ιστορία της.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής:
Σάββατο (14/05)
Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-1 (20` Εμερτον - 73`πέν. Ρούνεϊ)
Μπλάκπουλ - Μπόλτον: 4-3 (9`, 45` Κάμπελ, 19` Πάντσεον, 63` Ανταμ - 6` Ντέιβις, 24` Τέιλορ, 53` Στάριτζ)
Σάντερλαντ - Γουλβς: 1-3 (34` Σίσεγκνον - 23` Κράντοκ, 54` Φλέτσερ, 78` Ελοκόμπι)
Γουέστ Μπρομ - Εβερτον: 1-0 (10` Μουλούμπου)Κυριακή (15/05)
15:30GR Τσέλσι - Νιούκαστλ
18:00GR Αρσεναλ - Αστον Βίλα
18:00GR Μπέρμιγχαμ - Φούλαμ
18:00GR Λίβερπουλ - Τότεναμ
18:00GR Γουίγκαν - Γουέστ ΧαμΤρίτη (17/05)
21:45GR Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ Σίτι