Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι και με 3-1 νίκες κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των Ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μονάχα στο δεύτερο σετ, όπου οι Βραχατιώτες το πάλεψαν για να ισοφαρίσουν, αλλά η ανωτερότητά της ομάδας του Πειραιά της έδωσε τη νίκη και τον 26ο τίτλο
στο τμήμα του συλλόγου.Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 4-4, αλλά από εκείνο το σημείο ο Ολυημπιακός μ' ένα σερί 9-0 πήγε στο 4-13 και διατηρώντας τη διαφορά στο +8 πήρε εύκολα το σετ με 17-25.Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν στο σκορ με 3-6, 6-10, 10-15, 12-17, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο 18-19, 19-20 και ισοφάρισαν 20-20, 21-21 και 23-23 κάνοντας ντέρμπι το σετ. Ωστόσο, οι Πειραιώτες με καρφί από τον Χριστοφιδέλη και καρφί από τον Σμαραγδή, έκαναν το 23-25 και έφτασαν στο 0-2.Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και ο τίτλος τη διαδρομή για τον Πειραιά. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε... περίπατο, αφού ξέφυγε από νωρίς 1-4, 4-7, με τους Βραχατιώτες να μειώνουν 6-7, 8-9, αλλά οι ερυθρόλευκοι να πατάνε γκάζι και να καθαρίζουν το σετ 8-12, 10-8, 12-20 και 14-25 παίρνοντας τη νίκη και το πρωτάθλημα!Το φινάλε βρήκε και τις δύο ομάδες να αποθεώνονται από το κοινό τους σε μια εορταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό "Γ. Τριαντάφυλλος". Οι μεν γηπεδούχοι για την υπέρβαση που έκαναν φτάνοντας στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους, οι δε φιλοξενούμενοι για τον τίτλο που κατέκτησαν. Τα σετ: 17-25, 23-25, 14-25.