Πρωταθλητές ΝΒΑ οι Μάβερικς του Ντιρκ Νοβίτσκι

Οι Ντάλας Μάβερικς του Ντιρκ Νοβίτσκι είναι οι νέοι πρωταθλητές στο ΝΒΑ, καθώς στον 6ο τελικό νίκησαν τους Χιτ με 105-95 στο Μαϊάμι και με 4-2 νίκες κατέκτησαν τον τίτλο. Με κορυφαίο τον γερμανό σούπερ σταρ και άξιους συμπαραστάτες τούς Τέρι και Μπαρέα οι Μαβς πήραν το δαχτυλίδι του πρωταθλητή από τους Big 3 του Μαϊάμι. Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς, Ντουέιντ Ουέιντ και Κρις Μπος, δεν έδειξαν έτοιμοι για
την πρόκληση και θα περιμένουν την επόμενη σεζόν για να φορέσουν δαχτυλίδι.Οι Χιτ είχαν το καλό ξεκίνημα που ήθελαν στο ματς, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να μπαίνει ζεστόςστο παρκέ. Στο 5λεπτο ήταν μπροστά με 20-11 και παράλληλα ο Ντιρκ Νοβίτσκι πήγε στονπάγκο, καθώς φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ.Ωστόσο, οι Μάβερικς αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, καθώς οι Μάριονκαι Τέρι ήρθαν από τον πάγκο για να δώσουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση και να κάνουν το32-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου.Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Στίβενσον ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (40-28) στα πρώτα λεπτάτης δεύτερης περιόδου, αλλά οι Χιτ δεν παραδόθηκαν. Ετρεξαν σερί 14-0 και ξαναπήραν τοπροβάδισμα (42-40). Οχι, όμως, για πολύ...Οι Ντάλας μπορεί να είχαν τον Νοβίτσκι με 1 στα 12 σουτ, ο Τζέισον Τέρι, όμως, ήταν σεμεγάλη μέρα. Σημείωσε 19 πόντους στα 17 λεπτά που αγωνίστηκε και οι Μαβς πήγαν με το υπέρτους 53-51 στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.Eνα κακό ημίχρονο ήταν... πολύ για τον Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος βελτίωσε τα ποσοστά τουστην 3η περίοδο και μαζί με τον Τζέισον Κιντ οδήγησε τους Μαβς στο 81-72 επί των αγχωμένωνΧιτ, οι οποίοι είχαν ακόμη 12 λεπτά για να σώσουν την πατρίδα και να στείλουν τη σειρά τωντελικών σε 7ο ματς.Το έργο των Χιτ, όμως, έγινε ακόμη πιο δύσκολο οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, όταν οι Τέρι και Μπαρέα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 12 πόντους (89-77). οσο και να προσπαθούσαν οι Big 3, οι Μάβερικς είχαν πάρει πια το δρόμο για τον τίτλο. Ο Νοβίτσκι... μίλησε και πάλι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και οι Ντάλας Μάβερικς κατέκτησαν το πρωτάθλημα στο ΝΒΑ, με το εντυπωσιακό 105-95 μέσα στο Μαϊάμι!