Προκρίσεις για Τότεναμ, Ιντερ, Λάτσιο, Νιούκαστλ, Στουτγάρδη, Βασιλεία

Στο τέλος πήρε το εισιτήριο για τους "16" η Τότεναμ, η οποία με γκολ του Ντεμπελέ ισοφάρισε σε 1-1 τη Λυών και της... έκλεψε την πρόκριση. Εύκολα πέρασαν οι Ιντερ, Λάτσιο, Στουτγάρδη, Νιούκαστλ και Βασιλεία. Η Τότεναμ είχε το 2-1 από το πρώτο παιχνίδι, όμως ήταν σκορ εύθραυστο, με τη Λυών να πετυχαίνει γκολ στο 17' με τον Γκοναλόν και να κρατάει την πρόκριση στα χέρια της. Ωστόσο, τα... σπιρούνια στο 90' με
εκπληκτικό σουτ του Ντεμπελέ ισοφάρισαν σε 1-1 και... έκλεψαν το εισιτήριο για τους 16! Οι Γάλλοι, βέβαια έχουν παράπονα από την διαιτησία για μια περίπτωση πέναλτι που θα σήμαινε και την αποβολή του Φρίντελ.Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Λάτσιο ολοκλήρωσε τη δουλειά που είχε αρχίσει στην Γερμανία (3-3) κερδίζοντας με 2-0 την Γκλάντμπαχ. Τα γκολ για τους Λατσιάλι σημείωσαν ο Καντρέβα στο 10ο λεπτό και ο Γκονζάλες στο 33ο λεπτό.Με σκορ... καρμπόν (3-0) με εκείνο του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο, επικράτησε η Ιντερ της Κλουζ στην Ρουμανία. Στο 22' ο Γκουαρίν έκανε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 80’ ο Καμόρα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Μπενάσι διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 88ο λεπτό.Η Στουτγάρδη που είχε φέρει 1-1 στην Γερμανία με την Γκενκ πήγε στο Βέλγιο και καθάρισε την πρόκριση. Οι Βοημοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και στο 59' διπλασίασαν τα τέρματά τους τσεκάροντας το εισιτήριο.Η Βασιλεία με το 1-1 στην Ουκρανία επί της Ντνιέπρ προκρίθηκε, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Νιουκάστλ που επικράτησε 1-0 με γκολ του Αμεόμπι της Μέταλιστ.Τα αποτελέσματα των αγώνων που ξεκίνησαν στις 20:00GRΛΑΤΣΙΟ-Γκλάντμπαχ 2-0 (10' Καντρέβα, 33' Γκονζάλες)Λυών-ΤΟΤΕΝΑΜ 1-1 (17' Γκοναλόνς – 90' Ντεμπελέ)Ντνιέπρ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1-1 (76' πέναλτι Σελέζνιοφ – 81' πέναλτι Σερ)Γκενκ-ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ 0-2 (45' Μποκά, 59' Γκέντνερ)Μέταλιστ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 0-1 (64' πέναλτι Αμεόμπι)Κλουζ-ΙΝΤΕΡ 0-3 (22', 45+' Γουαρίν, 89' Μπενάσι) * Με κεφαλαία οι ομάδες που προκρίθηκαν