Πράσινο έπος στην Βαρκελώνη και 1-1!

Τα δείγματα είχαν φανεί από το πρώτο ματς, που αν 2-3 πράγματα είχαν πάει διαφορετικά ο Παναθηναϊκός θα είχε πάρει το διπλό από την Μπαρτσελόνα. O, τι δεν κατάφεραν πάντως οι πράσινοι στο 1ο ματς, το κατάφεραν στο 2ο! Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, πραγματοποιώντας μία από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις του και έχοντας ως ηγέτες τους Διαμαντίδη και Σατο, έφτασε σε μία επική ανατροπή επί των καταλανών, επικρατώντας τελικά με 75-71 και κάνοντας
έτσι το πολυπόθητο break! Το επίτευγμα του τριφυλλιού, από το οποίο δεν υστέρησε κανείς, γίνεται ακόμα μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κανείς πως οι μπλαουγκράνα προηγούνταν ακόμα και με 16 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, πριν την πράσινη επιστροφή και τελική επικράτηση, που οριστικοποίησε το 1-1! Πίσω από νωρίς
Ακριβώς αντίθετο ξεκίνημα με αυτό του πρώτου ματς, έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι ήταν απρόσεχτοι στην επίθεση και είχαν κακές επιλογές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές τους Ναβάρο και Αντερσον να ξεφύγουν από νωρίς με 11-3. Το τριφύλλι έπρεπε να αλλάξει κάτι γρήγορα, ώστε να μην μείνει πολύ πίσω από πολύ νωρίς και αυτό τελικά ήταν η άμυνά του. Η Μπαρτσελόνα κόλλησε για αρκετή ώρα στους 11, ωστόσο το δεκάλεπτο βρήκε τους καταλανούς μπροστά στο σκορ με 17-10.Εψαχνε το κάτι παραπάνω
Ο κίνδυνος να χαθεί η επαφή στο σκορ για τους πράσινους φάνηκε από το 1ο δεκάλεπτο και επιβεβαιώθηκε στο 2ο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Ομπράντοβιτς και τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονταν στην επίθεση, ανέβασαν την διαφορά στο +16(28-12) με 6' να απομένουν για το ημίχρονο. Πάνω που φαινόταν όμως, πως οι μπλαουγκράνα ξεφεύγουν στο σκορ η ελληνική ομάδα με 9 αναπάντητους πόντους και τον Μπατίστ να παίρνει μπρος κατέβασε την διαφορά(28-21) κάτω από τους 10, αλλά μόνο για λίγο. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη 38-28, έχοντας πλήρη έλεγχο του αγώνα.Ανατροπή με 3D!
Ενα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού στο 2ο μέρος αποτέλεσε αχτίδα φωτός για δραματική μείωση της διαφοράς του τελικά δεν επιβεβαιώθηκε. Οι πράσινοι πάντως συνέχισαν και στο 3ο δεκάλεπτο να παλεύουν για να ανατρέψουν την κατάσταση και η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς με άλλο ένα σερί 9-0!  Το 46-33 έγινε 46-42 και οι ελπίδες για διπλό αναπτερώθηκαν. Στο σημείο εκείνο το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Ο Διαμαντίδης άρχισε να σκοράρει, κάτι που δεν έκανε στο 1ο μέρος και η κατάθεση ψυχής από τους πράσινους συνεχίστηκε, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει 57-56 και το τριφύλλι να έχει επιστρέψει από το -16 στο -1!Μπαμ και Σάτο!
Επρεπε να περάσουν 31' για να καταφέρει ο Παναθηναϊκός να πάρει προβάδισμα, αλλά αυτό συνέβη δια χειρός Σάτο για το 58-57. Με τον κεντροαφρικανό μάλιστα να έχει πάρει φωτιά και τους υπόλοιπους παίκτες του Παναθηναϊκού, να προσφέρουν ο καθένας ότι μπορούσε, η διαφορά έφτασε στα μέσα της περιόδου και στο +8(70-62) υπέρ του τριφυλλιού. Οι μπλαουγκράνα όμως δεν είχα πει την τελευταία τους λέξη. Η τελική αντεπίθεση ήρθε αλλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Με το σκορ στο 71-73 ο Λάκοβιτς