Πράσινη βόλτα στην Λιβαδειά

Με τον Τάσο Λαγό να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, τον Χρήστο Δώνη να κάνει ντεμπούτο στην Σούπερ Λίγκα σκοράροντας κι αυτός, οι πράσινοι πέρασαν... αέρα από την Λιβαδειά με 0-4, δείχνοντας πως ξεπέρασαν την ήττα-σοκ από τον Ατρόμητο την περασμένη αγωνιστική. Με 10 ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι,
αφού ο Λαγός αποβλήθηκε στο 68ο λεπτό. Πολύ καλός ο Κλωναρίδης, σταθερός ο Κοτσόλης.Χωρίς τους τρεις πιο ακριβοπληρωμένους και πιο έμπειρους παίκτες του παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στη Λιβαδειά, αφού Μπεργκ και Σίλντενφελντ ήταν τραυματίες και ο Πράνιτς τιμωρημένος. Εκπληξη από τον Αναστασίου με τον Σπυρόπουλο να ξεκινάει στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ νέα πρόσωπα επίσης ήταν ο Λαγός στην μεσαία γραμμή και ο Κλωναρίδης στην επίθεση.Πιο επικίνδυνος ο Λεβαδειακός στο πρώτο 20λεπτο, όπου απείλησε τρεις φορές την εστία του Κοτσόλη με τον Μάντζιο (8'), τον Κονέ (11') και Ροτζέριο (13'), αλλά ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού φώναξε "παρών" και αποσόβησε τον κίνδυνο. Οι πράσινοι άρχισαν σιγά-σιγά να ανεβάζουν ρυθμούς φτάνοντας για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή του Λεβαδειακού στο 31', όταν και άνοιξαν το σκορ, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αμπεϊντ, ο Κλωναρίδης πήρε το ριμπάουντ σε απόκρουσε με το κεφάλι του Γεωργίου και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρατηλάτη για το 0-1.΄Δύο λεπτά αργότερα, ο Καρέλης απέφυγε τον Πετράτσι μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού. Στο 37' ήρθε το 0-2 με απίστευτο γκολ του Λαγού, ο οποίος από θέση πλάγια και αριστερά έστειλε τη μπάλα "συστημένη" στο παραθυράκι του Στρατηλάτη δίνοντας δύο γκολ προβάδισμα στο Τριφύλλι.Ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς στο 41', όταν ο Μάντζιος θα βγει σε θέση τετ α τετ, ύστερα από ασίστ του Ροτζέριο, όμως ο Κοτσόλης θα πει "όχι" και σε αυτή την φάση στον επιθετικό των Βοιωτών.Στο 53ο λεπτό ο Παναθηναϊκός καθάρισε μια και καλή το ματς με τον Λαγό να σκοράρει για δεύτερη φορά στον αγώνα, αυτή τη φορά με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Νάνο, και κεφαλιά γύρισμα στο πρώτο δοκάρι του Καρέλη... γράφοντας το 0-3.Δυο λεπτά αργότερα γκολ πέτυχε και ο Μάντζιος για τον Λεβαδειακό αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθώς το τέρμα που πέτυχε ο ψηλόσωμος φορ των Βοιωτών δεν μέτρησε, με το 0-3 να παραμένει.Ο Λαγός χάλασε την καλή του εικόνα στο 68', όταν είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς για τράβηγμα στον Ορτέγκα, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λεβαδειακός είχε οριζόντιον δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Πετράτζι.Οι πράσινοι άγγιξαν το 0-4 στο 81', όταν σε αντεπίθεση με τον Αμπέιντ, τροφοδότησε τον Σπυρόπουλο και αυτός με διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Στρατηλάτη να διώξει σε κόρνερ. Τελικά το τέταρτο γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 89' με τον Χρήστο Δώνη να σκοράρει στο ντεμπούτο του στην Σούπερ Λίγκα, αξιοποιώντας την ασίστ του Κλωναρίδη. ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μάγκας (46' Νικολακάκης), Μανόλο, Γεωργίου, Κονέ, Πετράτσι (76' Μπούστο), Μάρτινς, Ορτέγκα, Καπό, Μάντζιος.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Σπυρόπουλος (83' Ρισβάνης), Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Μέντες, Λαγός, Ζέκα, Αμπεϊντ (86' Χουχούμης), Κλωναρίδης, Καρέλης (74' Δώνης).