"Πόρτα" στη Χόφενχαϊμ για το γκολ-φάντασμα

Την απόφαση να μην επαναληφθεί το παιχνίδι Χόφενχαϊμ-Λεβερκούζεν πήρε το αθλητικό δικαστήριο της γερμανικής ομοσπονδίαςΟριστική είναι η νίκη της Λεβερκούζεν επί της Χόφενχαϊμ.Οι ασπιρίνες είχαν κερδίσει σε εκείνο το ματς 2-1, με το δεύτερο τέρμα να μην μπαίνει ποτέ, αφού η κεφαλιά του Κίσλινγκ πέρασε άουτ, αλλά βρέθηκε εντός εστίας εξαιτίας μίας τρύπας στα δίχτυα. Γεγονός, που δεν αντιλήφθηκε ο διαιτητής Μπριχ.Η Χόφενχαϊμ ζήτησε την επανάληψη του αγώνα βάσει του δεδικασμένου από το 1994 όταν η Μπάγερν είχε νικήσει τη Νυρεμβέργη με ένα αντίστοιχο γκολ
από τον Τόμας Χέλμερ.Τότε η ομοσπονδία είχε αποφασίσει την επανάληψη του ματς, το οποίο είχε τον ίδιο νικητή, αλλά αυτή τη φορά η απόφαση ήταν διαφορετική.Το δικαστήριο αναγνώρισε το σφάλμα, αλλά τόνισε πως βάσει των διατάξεών της δεν προβλέπεται τρόπος επανόρθωσης μέσω επανάληψης του αγώνα, καθώς βάσει και των διατάξεων της FIFA η απόφαση του διαιτητή θεωρείται και τελεσίδικη.