Ποδαρικό με νίκη ο Πανιώνιος, 77-72 την Ραντνίτσκι

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο Πανιώνιος επικράτησε με 77-72 της Ραντνίτσκι στο Ελληνικό και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον 8ο όμιλο του Eurocup.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ο ΜακΚόλουμ, ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Ντούβνιακ, που πέτυχε 19.Για το συγκρότημα του Νίκολιτς προσπάθησαν οι Μλάνταν (16 π.), Σίλεϊ (14 π.), Γιαρού (14 π.) και Μπαλμάζοβιτς
(11 π.).Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Ντούβνιακ προηγήθηκε με 6-0 στο 2'. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, με την Ραντνίτσκι να εκμεταλλεύεται τη νευρικότητα των κυανέρυθρων και με επιμέρους 15-3 να περνάει μπροστά με +6 (15-9).Με τρίποντο του Μπατή, ο Πανιώνιος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (12-15).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σφαιρόπουλου βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και με τους ΜακΚόλουμ, Κάρτερ και Ντούβνιακ στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 16-10 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (28-25).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους σέρβους να έχουν καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση, να κάνουν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-16 και να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +4 (48-44).Οι κυανέρυθροι ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 22-8, έχτισαν μία διαφορά 10 πόντων (66-56), στο 36'.Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκολιτς... ξύπνησε, με όπλο τα τρίποντα απάντησε με ένα δικό της 13-4 και μείωσε στον πόντο (69-70), 47'' πριν το τέλος του αγώνα.ΜακΚόλουμ και Λέσιτς είχαν από 1/2 βολές, αλλά ο Ντούβνιακ και ο Μίλμπουρν με 2/2 έφεραν τους κυανέρυθρους στο +3 (75-72). Με 9'' για την λήξη, ο Γιόβιτς έκανε λάθος και ο Πανιώνιος, με βολές του ΜακΚόλουμ, πήρε την νίκη με το τελικό 77-72.Τα δεκάλεπτα: 12-15, 16-10, 16-23, 33-24.Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 27 (1), Ντούβνιακ 19 (1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 8 (1), Αθανασούλας 6 (1), Μπατής 5 (1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ 2, Σαλούστρος.Ραντνίτσκι: Σίλεϊ 14 (2), Λέσιτς 3, Γιόβιτς 6, Στεβάνοβιτς, Μλάνταν 16 (4), Κάλινιτς 5, Γιαρού 14, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς 11 (3), Γέβτοβιτς, Μαρίνοβιτς 3.