Πήρε βαθμό η Καλλονή στη Ν. Σμύρνη

19:08 2/3/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Κολοβό, αλλά η Καλλονή έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Νέα Σμύρνη, χάρη σε γκολ του Αναστασιάδη. Πρώτο εκτός έδρας "Χ" για τους νησιώτες μετά από 12 αγώνες.Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Κολοβό, αλλά η Καλλονή έφυγε
με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Νέα Σμύρνη, χάρη σε γκολ του Αναστασιάδη. Πρώτο εκτός έδρας "Χ" για τους νησιώτες μετά από 12 αγώνες.Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε για τον Πανιώνιο στο 17ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Λάζνικ στον Κολοβό ο δεύτερος δεν πλάσαρε σωστά και ο Χογκ απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν για την Καλλονή.Οι νησιώτες απάντησαν με δυο καλές ευκαιρίες πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Αρχικά στο 39', όταν ο Λεοζίνιο επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε σε κόρνερ και κατόπιν στο 43', όταν από μπαλιά του Βραζιλιάνου στον Περόνε, ο Αργεντίνος έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των κυανέρυθρων αποσόβησε τον κίνδυνο.Ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ στο 54ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της Καλλονής. Ο Κολοβός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντούνης αρχικά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, στη συνέχεια ο Αραβίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χογκ, αλλά ο Κολοβός πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Οι νησιώτες δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 59', ο Περόνε έκανε ατομιή ενέργεια και πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, αφού πέρασε μόλις άουτ. Ωστόσο, στο 70', μετά από σέντρα του Λεοζίνιο, ο Αναστασιάδης ανενόχλητος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή έγραψε το 1-1 για την Καλλονή.Ο Λάζνικ προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να δώσει τη νίκη στον Πανιώνιο στο 92', αλλά ο Χογκ απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Αυστριακός σούταρε άουτ.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Παντίδος, Μητρόπουλος, Κολοβός, Ντούνης, Λάζνικ, Γιάννου (46' Αραβίδης).ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Γιορέντε, Ζαγκουανί, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Καλτσάς, Κεϊτά, Μανούσος (87' Φουρλάνος), Γκαρσία, Λεοζίνιο (79' Φαρία), Περόνε (75' Ζος).