Περίπατος κόντρα στην Ιταλία

22:41 2/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ανετη νίκη πήρε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών απέναντι στην Ιταλία (10-5) στη δεύτερη αγωνιστική του διεθνούς τουρνουά "13ο Thetis Cup", που διεξάγεται στην Κάλυμνο. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων (καθώς η Ιταλία δεν μετέχει με όλα της τα αστέρια στη διοργάνωση) επέτρεψε στον ομοσπονδιακό προπονητή, Γιώργο Μορφέση να δώσει χρόνο συμμετοχής και στις νεαρές διεθνείς πολίστριες (Ελένη Γούλα, Μάγδα Τζίμα, Μαργαρίτα Πλευρίτου). Με ένα γκολ στο παθητικό της, στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα,
το προβάδισμα των τριών γκολ (4-1), για την Εθνική ήρθε φυσιολογικά στο πρώτο μισό του αγώνα, αν και δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της στην παίκτρια παραπάνω (2/5).Σε σταθερό τέμπο, η ελληνική ομάδα συνέχισε και στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου με ένα σερί 3-0 υπέρ της βρέθηκε στο +5 (7-2). Το σερί διευρύνθηκε  στην τελευταία περίοδο, με το γκολ της Μάγδας Τζίμα (το πρώτο της με την Εθνική), το σκορ έφτασε στο +7 (10-3) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.Εκτός αγώνα έμεινε η Ηλέκτρα Ψούνη λόγω ίωσης, ενώ ανάλογα συμπτώματα παρουσίασε και η Αλεξάνδρα Ασημάκη, που χρειάστηκε να κάνει δύο ενέσεις για να μπορέσει να είναι έτοιμη για το παιχνίδι. Παρόμοιο πρόβλημα, σε μικρότερη ένταση, είχε και η Μαργαρίτα Πλευρίτου που τελικά ήταν στη σύνθεση για πρώτη φορά με τα χρώματα της γυναικείας Εθνικής μας ομάδας.Η Ελλάδα είχε 4/8 στην παίκτρια παραπάνω και η Ιταλία 1/5.Μετά το τέλος του αγώνα, η αρχηγός της Εθνικής Κική Λιόση, δήλωσε: "Σήμερα το παιχνίδι ήταν μια ευκαιρία για τα νέα παιδιά της Εθνικής, να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Είμαστε ταλαιπωρημένες και κουρασμένες από την προετοιμασία αυτή την περίοδο. Αν ήμασταν τώρα έτοιμη ομάδα, είκοσι μέρες πριν τη Σαγκάη, δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο. Στο Παγκόσμιο θα είμαστε στην κατάσταση που θέλουμε".Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 3-1, 3-3.Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Μανωλιουδάκη 2, Τσουκαλά 1, Μελιδώνη 1, Λιόση 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 1, Τζίμα 1.Ιταλία (Μάρκο Καπάνα): Ραντίκι 2, Μότα 2, Σετόντσε 1.Στον άλλο αγώνα της ημέρας, η Ρωσία νίκησε 14-6 την Ολλανδία και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά για τέταρτη συνεχή διοργάνωση.Η βαθμολογία(σε 2 αγώνες)1. Ρωσία (24-12) 62. Ελλάδα (16-15) 33. Ολλανδία (13-17) 34. Ιταλία (8-17) 0Το πρόγραμμα της Κυριακής (3/7): 09.00: Ρωσία – Ιταλία10.30: Ελλάδα – Ολλανδία