Πέρασε... αέρας από το Βελοντρόμ η Μονπελιέ

Με το διπλό στη Μασσαλία, η Μονπελιέ είναι πλέον μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 63 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Παρί.Το ματς είχε... σηκώσει πολλή κουβέντα γύρω από το αν θα το "χτυπούσε" η (αδιάφορη) Μαρσέιγ ή όχι. Παραμονές του αγώνα, μάλιστα, οπαδοί της ομάδας είχαν ζητήσει... ήττα, ώστε να μην κατακτήσει τον τίτλο η μισητή γι΄' αυτούς Παρί.Πάντως, ο Ντεσάμπ και οι παίκτες του δεν έδειξαν σημάδια αδιαφορίας. Ηττήθηκαν από μια πολύ καλύτερη ομάδα, που δείχνει ικανή να κόψει πρώτη το νήμα και ν' αφήσει χωρίς τίτλο την Παρί των εκατομμυρίων.Η Μαρσέιγ, από την άλλη, βρίσκεται
στην 9η θέση ύστερα από 31 αγωνιστικές, ενώ έχει να νικήσει στο πρωτάθλημα από τις 29 Ιανουαρίου!Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο μαροκινός Μπελχαντά, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Το δεύτερο, μάλιστα, είναι γκολ... για σήμα αθλητικής εκπομπής, καθώς το σημείωσε με γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κεραυνοβολώντας τον Ματαντά.Ο μαροκινός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μόλις στο 7ο λεπτό. Στο 34' ήρθε η απάντηση της Μαρσέιγ με τον Μ'Μπιά για το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ζιρού σημείωσε το 2-1, για να έρθει στο 70' η γκολάρα του Μπελχαντά για το τελικό 3-1.