Πέρασαν ΠΑΟΚ και Αρης

ΠΑΟΚ και Αρης πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκαν Πανελευσινιακού και Φιλαθλητικού, αντίστοιχα.ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 48-72 Ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός στο πρώτο ημίχρονο και μετά το πρώτο πεντάλεπτο (9-6), επέβαλλε τους δικούς του
κανόνες. Ο Ντόνι ΜακΓκραθ ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής καθώς σημείωσε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, έχοντας βοήθειες από τους Χάτσερ, Χαραλαμπίδη, Δέδα και Τσακαλέρη. Ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε με 11-9 (6'), αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Εχοντας τις λύσεις κυρίως από τη περιφέρεια έκανε ένα σερί 13-0 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 11-22. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους ήταν «τρύπια». Ετσι ο ΠΑΟΚ ανέβασε σταδιακά τη διαφορά, φθάνοντάς την στο +24 (24-48) στο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανελευσινιακός ουσιαστικά αποδέχθηκε τη μοίρα του, ενώ και ο δε ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα. Με το τέλος της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (58-32) και η τελευταία περίοδος απέκτησε τυπικό χαρακτήρα.ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 70-83 Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Αμερικανούς αλλά και τους Σαρικόπουλο, Βεζένκοφ, ο Αρης ήταν ο πρωταγωνιστής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αν μάλιστα απέφευγε κάποια λεπτά επιπολαιότητας, θα είχε μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο (31-43). Καραποστόλου και Ασημακόπουλος ήταν οι ηγέτες της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσφέροντας 14 και 11 πόντους αντίστοιχα, στο πρώτο μέρος. Ο Αρης είχε πάντως μια διαφορά από την αρχή (7-16, 6' και 16-25, 10'), ενώ μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +16 (27-43, 19'), δίχως όμως να καταφέρει να τη κρατήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.Ο Αρης είχε τις ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι, δεν το έκανε με αποτέλεσμα να διατηρήσει τον Φιλαθλητικό στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι σιγά-σιγά ροκάνισαν τη διαφορά, μείωσαν έως και στους επτά πόντους (50-57, 25') για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 52-61. Ο Αρης ξεκίνησε καλά στη τελευταία περίοδο, καθώς δύο τρίποντα του Μποχωρίδη κι ένα από τον Ασημακόπουλο ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (55-70, 33'), αλλά υποχρεώθηκε να αγωνιστεί χωρίς τον Πάσαλιτς στο υπόλοιπο διάστημα καθώς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Παρά την αποβολή και του Ασημακόπουλου με πέντε φάουλ, ο Αρης κράτησε τη διαφορά μέχρι τέλους, λαμβάνοντας πολλές λύσεις από τον Καραποστόλου.