Πέντε κανονιές η Αρσεναλ, σκόρπισε τη Γουέστ Χαμ (vid.)

Εύκολη νίκη με 5-1 για την Αρσεναλ επί της Γουέστ Χαμ, στους τέσσερις βαθμούς πλησίασε η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ την τέταρτη θέση της βαθμολογίαςΣε εξ' αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής, η Αρσεναλ σκόρπισε στο "Emirates" με 5-1 την Γουέστ Χαμ και με το αποτέλεσμα αυτό επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη (δύο ήττες, μία ισοπαλία).Το συγκρότημα
του Σαμ Αλαρντάις έκανε το λάθος να προηγηθεί και τελικά το πλήρωσε ακριβά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Κόλισον, αλλά στη συνέχεια η Αρσεναλ αντεπιτέθηκε με όλες τις δυνάμεις της.Ο Ποντόλσκι στο 22' ισοφάρισε, αλλά οι παίκτες του Βενγκέρ δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο α' μέρος. Την κράτησαν για την επανάληψη και ήταν άκρως εντυπωσιακή.Το δεκάλεπτο 47'-57' για τη Γουέστ Χαμ ήταν εφιαλτικό, αφού οι κανονιέρηδηες ήταν.... διαστημικοί και σημείωσαν τέσσερα γκολ.Ο Ζιρού στο 47' έδωσε το προβάδισμα και ο Καθόρλα στο 53' έγραψε το 3-1. Ενα λεπτό αργότερα ο Γουόλκοτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Αρσεναλ, ενώ ο Ζιρού με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 57'.