Πεντάρα με επίθεση... φωτιά

Με επίθεση που έβγαζε φωτιές η ΑΕΚ συνέτρψε 5-3 τη Σίδνεϊ FC, στο πρώτο φιλικό της επί αυστραλιανού εδάφους. Λεονάρντο (30'), Μπλάνκο (37'), Λυμπερόπουλος (60'), Σκόκο (74') και Καφές (77') οι σκόρερ του Δικεφάλου, που παρουσίασε κάποια προβλήματα στην άμυνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησαν 5.000 ομογενείς.

Για ακόμα μια φορά ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε ως σύστημα το 4-2-3-1. Η Ενωση χρειάστηκε να σπαταλήσει το πρώτο ημίωρο, μέχρι να βρει

τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο. Το σκορ άνοιξε στο 30' ο Λεονάρντο, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Λυμπέροπουλο και με δεξί πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Σίδνεϊ ισοφάρισε στο 32΄ με εκτέλεση πέναλτι του Μπροσκ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα όταν ο Λεονάρντο εκτέλεσε κόρνερ ο Καφές πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μπλάνκο με προβολή σημείωσε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίδνεϊ ευτύχησε να ισοφαρίσει χάρη σε μια επιπολαιότητα του Αραμπατζή, ο οποίο