Πάρτι της Τσέλσι στο χιόνι, 2-1 την Αρσεναλ

Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς με γκολ των Μάτα και Λάμπαρντ επιβλήθηκε με 2-1 της Αρσεναλ.Οι Μπλε μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη
υπό έντονη χιονόπτωση.Ο Μάτα άνοιξε το σκορ στο 6`, ενώ το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, έκανε με πέναλτι ο Λάμπαρντ στο 16`.Η Αρσεναλ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέτος και κατάφερε να μειώσει στο 58` με τέρμα που σημείωσε ο Γουόλκοτ.Στη συνέχεια, όμως, οι Κανονιέρηδες, αν και πίεσαν, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και η Τσέλσι πήρε τη νίκη, με την οποία έφτασε τους 45 βαθμούς και διατήρησε στους έξι τη διαφορά της με τη δεύτερη Σίτι.Αντίθετα, η Αρσεναλ έμεινε έκτη με 34 βαθμούς.Αναλυτικά:Σάββατο (19/1)Λίβερπουλ - Νόριτς Σίτι 5-0 (26` Χέντερσον, 36` Σουάρεζ, 59` Στάριτζ, 66` Τζέραρντ, 74` Τζόνσον αυτ.)Γουίγκαν - Σάντερλαντ 2-3 (4` Βόχαν αυτ., 79` Ενρίκεζ - 17` Γκάρντνερ, 20`,42` Φλέτσερ)Γουέστ Χαμ - ΚΠΡ 1-1 (68` Κόουλ - 14` Ρεμί)Σουόνσι Σίτι - Στόουκ Σίτι 3-1 (49` Ντέιβις, 57`, 80` Ντε Γκούζμαν - 91' Οουεν)Νιούκαστλ - Ρέντινγκ 1-2 (35` Καμπαγιέ - 71`, 77` Λε Φοντρέ)Μάντσεστερ Σ. - Φούλαμ 2-0 (2`,69` Σίλβα)19:30GR Γουέστ Μπρομ - Αστον Βίλα 2-2 (49` Μπρουντ, 83` Οντεμβίγκιε - 12` Μπεντέκε, 31` Αγκμπονλαχόρ)Κυριακή (20/1)Τσέλσι - Αρσεναλ 2-1 (6` Μάτα, 16` Λάμπαρντ - 58` Γουόλκοτ)18:00 Τότεναμ - Μάντσεστερ Γ. 22:00 Σαουθάμπτον - Εβερτον