Παράπονα για τη διαιτησία ο Λίνεν

Ο Εβαλντ Λίνεν διέγνωσε βελτίωση στην απόδοση της ΑΕΚ, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είχε παράπονα από την ομάδα του. Ο Γερμανός προπονητής ρωτήθηκε για τον αμυντικό προσανατολισμό της ομάδας του, ενώ στάθηκε και στην έλλειψη επιθετικότητας. Αφησε μάλιστα αιχμές για τη διαιτησία, κάνοντας λόγο για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ της ΑΕΚ και ουσιαστικά για μια αποβολή."Εγινε
μια προσπάθεια από την ομάδα μας, οι γραμμές παρέμειναν κλειστές και δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες. Νομίζω ότι δεν έκανε περισσότερες από 2-3 σε όλο το παιχνίδι. Είναι κρίμα που μετά από 51 λεπτά και στη πρώτη φάση του ο ΠΑΟΚ σκόραρε. Δεχθήκαμε ένα αχρείαστο γκολ, θα μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει και θα το είχαμε αποφύγει αν είχαμε αντιδράσει σωστά. Ηταν βέβαια πολύ καλή και η εκτέλεση του Αθανασιάδη. Μετά αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε την τακτική μας.Στο πρώτο ημίχρονο αμυνθήκαμε καλά, αλλά δεν κάναμε ευκαιρίες επειδή δεν βγαίναμε σωστά στην αντεπίθεση ώστε να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις για γκολ. Γι' αυτόν τον λόγο, βάλαμε δύο επιθετικούς στο δεύτερο ημίχρονο και γι' αυτό είχαμε 1-2 ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε. Είχαμε την ατυχία και με τη φάση του Λαγού. Μου είπαν ότι ήταν πέναλτι.Είναι κρίμα επίσης που κάποιος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ προσπάθησε να προκαλέσει τον Κοντοέ. Τον χτύπησε δύο φορές μπροστά στα μάτια του διαιτητή. Ηταν βρώμικο παιχνίδι και θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται. Γενικότερα, είμαι ευχαριστημένος γιατί η ομάδα άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα επιστρέφει στο σπίτι με ψηλά το κεφάλι", είπε αρχικά ο Γερμανός προπονητής.Αμφισβητήθηκε η άποψη που κατέθεσε περί ευκαιριών της ΑΕΚ και απάντησε. "Μίλησα για 1-2 ευκαιρίες της ΑΕΚ, τόσες είχε και ο ΠΑΟΚ. Και αναφέρομαι σε αυτή του Κορδέρο πριν το ημίχρονο, του Φούντα, στο κόρνερ του Λαγού. Δεν είπα ότι χάσαμε τις κλασικές φάσεις, αλλά είχαμε κάποιες ευκαιρίες".Ρωτήθηκε για την απόδοση του Φούντα. "Ο Φούντας στάθηκε αρκετά καλά, η θέση του είναι στο κέντρο. Είναι όμως άπειρος παίκτης, έχασε κάποιες μπάλες, τρομοκρατήθηκε και μετά έχασε την αυτοπεποίθησή του. Είναι γρήγορος, τεχνίτης, έχει καλό σουτ, αλλά δεν είναι έτοιμος για να βγάζει 90λεπτα". Στην άποψη που κατατέθηκε περί πρόθεσης των παικτών της ΑΕΚ να κάνουν καθυστερήσεις, ο Λίνεν απάντησε. "δεν θέλω να το σχολιάσω αυτό" και ρωτήθηκε για την διαιτησία στην ερώτηση. "θεωρείται ότι ο διαιτητής δεν ήταν αμερόληπτος;". "Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι περαιτέρω", απάντησε.