ΠΑΟ vs ΟΣΦΠ: Derby Stories

Το sport.gr σάς παρουσιάζει κάποιες από τις ερυθρο... πράσινες ιστορίες που έχουν μείνει στην ιστορία.► Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν παίξει δύο φιλικά. Ένα στην δεκαετία του '30, όπου οι πράσινοι κέρδιζαν 4-0 και το παιχνίδι τελείωσε 4-4 (!) και ένα το 1978 στη Λεωφόρο, όπου είχε νικήσει ο Παναθηναϊκός
2-1. ► το 1930 ο Παναθηναϊκός είχε αρνηθεί να κατέβει στο Ποδηλατοδρόμιο, φοβούμενος επεισόδια και το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε στην Θεσσαλονίκη. ► ο Ολυμπιακός έχει κατακτήσει 3 συνεχόμενα πρωταθλήματα (1954, '55, '56) χρησιμοποιώντας -κυρίως- ως έδρα το γήπεδο της Λεωφόρου. ► σε ντέρμπι στο Καραϊσκάκη το 1962 και μετά το τέλος του αγώνα έπεφτε το "ξύλο της αρκούδας" ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων για περίπου 15 λεπτά. Τα πνεύματα ηρέμησαν με την παρέμβαση της Χωροφυλακής. Ο Ολυμπιακός είχε νικήσει 3-2. ► το 1964 φίλαθλοι των δύο ομάδων έκαναν "λαμπόγυαλο" την Λεωφόρο, θεωρώντας ότι οι ομάδες πήγαιναν το ματς Κυπέλλου σε επαναληπτικό για εισπρακτικούς λόγους. Ισως η μοναδική φορά που οι φίλοι Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού συμμάχησαν εναντίον των ποδοσφαιριστών► με το γκολ που πέτυχε ο Γ. Σιδέρης στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού με 2-1 το 1969, πήρε το ασημένιο παπούτσι, ως δεύτερος σκόρερ στην Ευρώπη, με 35 γκολ. Πρώτος ήταν ο Βούλγαρος Ζέλεφ με 39 τέρματα. ► ο Σπύρος Λιβαθηνός έχει πετύχει το πιο εντυπωσιακό αυτογκόλ, στο 1-1 της Λεωφόρου το 1982. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των παικτών του Ολυμπιακού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού με ανάποδο ψαλίδι!► το 1984 ο Παναθηναϊκός ήταν ήδη πρωταθλητής και ο Ολυμπιακός "καιγόταν" για νίκη, αφού έπαιζε την έξοδό του στην Ευρώπη. Τελικά νίκησε 2-1 και ο -τότε- υπηρεσιακός προπονητής των ερυθρολεύκων, Θανάσης Μπέμπης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "Νόμιζαν ότι θα κάνουν τον γύρο του θριάμβου στο Καραϊσκάκη; Ας πάρουν τώρα τα ποδηλατάκια τους να κάνουν τον γύρο του Γκύζη". ► το 1987 ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξη Αλεξίου (τελικό 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού). Στην συγκεκριμένη φάση οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διαμαρτυρηθεί ότι το μαρκάρισμα είχε γίνει μέσα στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι. Την ίδια άποψη είχε και ο τεχνικός -τότε- του Παναθηναϊκού, Β. Δανιήλ, που είχε δηλώσει μετά το ματς: "Ο διαιτητής ή έπρεπε να δώσει πέναλτι ή τίποτα". Στο ίδιο παιχνίδι, ο τότε προπονητής του Ολυμπιακού, Αλκέτας Παναγούλιας, σήκωσε από τον πάγκο τον Παπαχρήστου και του είπε "μπες μέσα και βάλε γκολ να κερδίσουμε". Ο Παπαχρήστου σκόραρε και ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1! ► το ντέρμπι του 1990 είχε γίνει ημέρα Παρασκευή, λόγω της μεταγραφής του Στρ. Αποστολάκη από τον Ολυμπιακό στον Παναθηναϊκό. Την ημέρα διεξαγωγής την όρισε η Αστυνομία, προκειμένου να είναι όλη η δύναμή της στην Αθήνα.► το 1990 ο Αργύρης Σαλιαρέλης είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι είχε διακοπεί για 40 λεπτά. Το ημίχρονο είχε τελειώσει 0-0 και στην επανάληψη μπήκαν 7 γκολ (4-3 ο ΠΑΟ)! Οι οπαδοί του Ολυμπιακού φώναζαν "είναι στημένο;" και απαντούσαν από απέναντι οι του Παναθηναϊκού "ναι". ► μετά το 1-1 στη Λεωφόρο το 2002 ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ευθυμιάδης, είχε γράψει στο φύλλο αγώνα: ''Με τη λήξη, οπαδοί, άνθρωποι της ασφάλειας, οι κ.κ. Καρβουνίδης, Μολνάρ (μέλη του προπονητικού - τιμ) μου επιτέθηκαν, με γρονθοκόπησαν στο πρόσωπο και με κλώτσησαν στα πόδια. Ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού Αγγελος Φιλιππίδης με έπιασε από τη φανέλα και μου είπε: 'Εκανες δόλια αλητεία πούστη. Επίσης, μου επιτέθηκε ο προπονητής Σέρχιο Μαρκαριάν και μου είπε: 'Είσαι αλήτης''. ► μετά το παιχνίδι της Ριζούπολης, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού, ο τότε πρόεδρος του τριφυλλιού, Αγγελος Φιλιππίδης, αποκάλεσε κότες τους παίκτες της ομάδας του! ► την περίοδο 2003-04 πολύς λόγος έγινε για κοριούς (!) στα αποδυτήρια του Ολυμπιακού, πριν την έναρξη του ντέρμπι της Λεωφόρου (2-2). ► πριν το ντέρμπι της σεζόν 2009-10 στο Καραϊσκάκη, ο Σωκράτης Κόκκαλης είχε πει στον Μήτρογλου: "...κι εσύ σταμάτα να κάνεις αυτό με τα πιστόλια. Τι είσαι;". Την επομένη ο διεθνής επιθετικός πέτυχε και τα 2 γκολ σε βάρος του Παναθηναϊκού (2-0) και τα ξανάβγαλε από τις... θήκες τους, ενώ είχε δοκάρι στο ματς του ΟΑΚΑ, το οποίο κρίθηκε με γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ (0-1). ► εννιά αυτογκόλ έχουν σημειωθεί σε ντέρμπι αιωνίων. Τέσσερις ήταν οι "μοιραίοι" του Παναθηναϊκού και 5 του Ολυμπιακού. Πιο εντυπωσιακό το γυριστό του Λιβαθηνού στη Λεωφόρο! ► Μήτρογλου και Σισέ, κατά σειρά, έγραψαν τα ονόματα τους στους γκολτζήδες των ντέρμπι, αφού έγιναν ο 12ος και 13ος, αντίστοιχα, που πετυχαίνουν 2 γκολ σε ένα ντέρμπι. ► συνολικά οι αποβολές στα ντέρμπι είναι 47 (25 για τον Παναθηναϊκό - 22 για τον Ολυμπιακό). ► ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά 22 γκολ έχουν επιτευχθεί στα ντέρμπι από το σημείο του πέναλτι. Έντεκα για τον Παναθηναϊκο, έντεκα και για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν έχει στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα σχεδόν 10 χρόνια. Από τον Μάρτη του 2002 (1-1 στη Λεωφόρο). ► ο Λέτο έγινε ο 16ος ποδοσφαιριστής που έχει φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων.