Πάει Mundobasket η Σερβία

Η Σερβία συνήλθε από τα... χαστούκια από Ισπανία και Σλοβενία και νίκησε 76-64 την Ιταλία, μια νίκη που της δίνει την 7η θέση στο Eurobasket και μαζί το εισιτήριο για το Mundobasket της Ισπανίας (2014).Οι Σέρβοι μπήκαν αποφασμένοι στο παρκέ, παίρνοντας από νωρίς το πάνω χέρι. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οικοδόμησαν διαφορά 16 πόντων! Το ημίχρονο τούς βρήκε στο +14.Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, μάζεψαν κάπως τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά τη Σερβία.Ο Κρίστις με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Μεγάλο ματς έκανε ο Μπιέλιτσα με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. 19 πόντους είχε ο Ντατόμε για την Ιταλία.Τα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων: 27-11 14-16 14-17 21-20