Οσο... ΠΑΟ και χειρότερα!

Η μία ομάδα (Παναθηναϊκός) δεν βλέπεται, η άλλη (Ατρόμητος) παίζει όμορφο στρωτό ποδόσφαιρο και το γεγονός ότι οι πράσινοι είναι στην 13η θέση και οι κυανόλευκοι στην 5η μόνο τυχαίο δεν είναι. Το τελικό 1-1 στην Λιβαδειά με τα γκολ του Τοτσέ (με πέναλτι στο 40') και του Ιγκλέσιας (στο 76') μάλλον αδικεί την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς που ήταν καλύτερη και έχασε πολλές ευκαιρίες για να νικήσει. Οσο για το Τριφύλλι, δεν φαίνεται γιατρειά στον
ορίζοντα και η ομάδα χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ...Λίφτινγκ στην πράσινη ενδεκάδαΜε πέντε νέα πρόσωπα παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, σε σχέση με την αναμέτρηση με τη Μάριμπορ. Πίντο, Μαρίνος, Μαυρίας, Φορναρόλι και Τοτσέ πήραν φανέλα βασικού αντί των Βελάσκες, Κατσουράνη, Ζέκα, Χριστοδουλόπουλου και Κουίνσι. Ο Φορναρόλι μαζί με τον Τοτσέ ήταν μαζί την επίθεση σε σύστημα 4-4-2. Από την πλευρά του, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρέταξε τον Ατρόμητο με 4-3-3, έχοντας τον Κούτσι στην κορυφή και τους Σουμπίνιο, Επστάιν στα "φτερά".Κατοχή μεν, χωρίς φάσεις δε...Ο Παναθηναϊκός είχε την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Ιτάνζ, που ήταν... θεατής στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός και είχε 5 τελικές με σουτ από τους Σουμπίνιο, Μπρίτο και Σκόνδρα, που δοκίμαζαν τα πόδια τους, όποτε έβρισκαν χώρο έξω από την περιοχή του Καρνέζη...Ξόρκισε την κατάρα ο ΤοτσέΟ ακίνδυνος Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Ο Γιαννούλης έπιασε αγκαλιά και έριξε κάτω τον Φορναρόλι σε φάση που οι πράσινοι είχαν κερδίσει φάουλ σαν κοντινό κόρνερ. Ο Σπάθας που είχε εκνευρίσει τους -τυπικά- γηπεδούχους με τα συχνά-πυκνά σφυρίγματά του, έδειξε την άσπρη βούλα και ο Τοτσέ στο 40ό λεπτό, έσπασε την... κατάρα των επιθετικών του Τριφυλλιού, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.Ανώτερος ο Ατρόμητος, πίεζε για την ισοφάρισηΣτο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε στην περιοχή τους τους πράσινους, οι οποίοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν το υπέρ τους 1-0, αλλά ο τρόπος αυτός δεν ήταν και ο καλύτερος δυνατός... Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, που άλλαξε το σύστημα σε 4-1-4-1 είχε την κυκλοφορία της μπάλας και πίεσε τους πράσινους, ενώ υπήρχαν και στιγμές που οι παίκτες του Φερέιρα έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Ο Δημούτσος στο 48' σούταρε άουτ, ο Σουμπίνιο στο 51' είχε κεφαλιά άουτ, ενώ στο 62' ο Σπυρόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Λαζαρίδη και στη συνέχεια ο Φυτανίδης σούταρε άουτ.Ο τραυματισμός του Μπουμ, η γκάφα του Ζέκα και... 1-1Ο Φερέιρα έβαλε μέσα τον Ζέκα αντί του Φορναρόλι, ενώ στο 65' ο Μπουμσόνγκ που είχε ενοχλήσεις από το πρώτο μέρος (σ.σ. σφίξιμο στη γάμπα) αντικαταστήθηκε από τον Βελάσκες. Στο 72' ο Μπάγεβιτς πέρασε τον Μπέλιτς, ο οποίος στο 76' έκλεψε τη μπάλα από τον Ζέκα και έβγαλε τη σέντρα για τον επερχόμενο Ιγκλέσιας που... κεραυνοβόλησε τον Καρνέζη ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ατρόμητο.Μπήκε και ο Κουίνσι, αλλά δεν άλλαξε κάτιΟ προπονητής του Παν