Ολοκληρώθηκε το test event της ιστιοπλοϊας των Παγκόσμιων Αγώνων Special Olympics

Η πρώτη δοκιμαστική διοργάνωση των Παγκόσμιων Αγώνων Special Olympics 2011 ήταν η ιστιοπλοϊα και διεξήχθη με επιτυχία στις εγκαταστάσεις του "Sailing Academy", στο Μαραθώνα. Στη διοργάνωση, η οποία διήρκεσε δύο ημέρες, πήραν μέρος 16 αθλητές σε σκάφη τύπου 420 και πραγματοποιήθηκαν έξι ιστιοδρομίες.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των εθελοντών, οι οποίοι συνέβαλαν σημαντικά στην άρτια

διοργάνωση του test event. Στις εγκαταστάσεις του "Sailing Academy" βρέθηκαν 54 εθελοντές. Στη δοκιμαστική διοργάνωση πήραν μέρος και τα δύο πληρώματα, που είχαν διακριθεί στους Παγκόσμιους Αγώνες της Σαγκάης, το 2007. Πρόκειται για τον Γιάννη Μιρσελάκη, ο οποίος με παρτενέρ τον Θέμη Παρούση κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και τους Ηρακλή Κόντο - Μάριο Πετρόγκονα που ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, στη Σαγκάη.

Οι ιστιοπλόοι χωρίστηκαν σε τέσσερις κατηγορίες. Τα αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής: Α' Κατηγορία: 1οι) Νικήτας Γεραμάνης - Αλέξανδρος Μογκαντάμ. Β' κατηγορία: 1οι) Γ