Ολοι ευ-Χ-αριστημένοι στο Σαν Πάολο

Τη συμμετοχή της στο Champions League της επομένης περιόδου εξασφάλισε και μαθηματικά η Νάπολι, η οποία ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην Ιντερ και καπάρωσε έτσι την 3η θέση στη Serie A, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν στην Ιταλία. Από την πλευρά της, η Ιντερ
με τον βαθμό της ισοπαλίας κλείδωσε τη δεύτερη θέση. Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ζουνίγκα στις καθυστερήσεις του α` μέρους ενώ για την Ίντερ το σκορ άνοιξε ο Ετό στο 15`. Οι μιλανέζοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση στο Σαν Πάολο και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Σάμιουελ Ετό, ο οποίος στο 15ο λεπτό εκτέλεσε τον Ντε Σάνκτις με άψογο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, φτάνοντας έτσι τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα της Serie A.Στη συνέχεια, η Ιντερ άγγιξε το 0-2 στο 40ο λεπτό, όταν ο Μαϊκόν εξαπέλυσε βολίδα από μακρινή απόσταση, η οποία τράνταξε το δοκάρι των γηπεδούχων. Ωστόσο, η Νάπολι δεν πτοήθηκε και ευτύχησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του α` μέρους. Συγκεκριμένα, ο Ζουνίγκα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στη μιλανέζικη άμυνα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζαρ.Στο β` μέρος οι δύο ομάδες, δεν έδειξαν παρόμοιο ζήλο να κυνηγήσουν τους τρεις βαθμούς. Η μόνη φάση που ξεχώρισε ήταν ένα σουτ του Μιλίτο που ανάγκασε τον Ντε Σάνκτις να διωξει σε κόρνερ. Τέλος, το ματς στο Σαν Πάολο σηματοδότησε την επιστροφή του Βάλτερ Σάμιουελ στη δράση, μετά από πολύμηνη αποχή λόγω τραυματισμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 37ης αγωνιστικής:

Σάββατο (14/05)
Λάτσιο - Τζένοα: 4-2 (7` Μπιάβα, 52` Ρόκι, 56`, 66` Ερνάνες - 12` Παλάσιο, 89` Κρισίτο)
Μίλαν - Κάλιαρι: 4-1 (22`, 35` Ρομπίνιο, 24` Γκατούζο, 77` Ζέεντορφ - 38` Κόσου)Κυριακή (15/05)
Φιορεντίνα - Μπολόνια: 1-1 (20` Τσέρτσι - 50` Ραμίρεζ)
Μπάρι - Λέτσε: 0-2 (52` Τζέντα, 79`αυτ. Μασιέλο)
Κατάνια - Ρόμα: 2-1 (78` Μπεργκέσιο, 90`+5` Γκόμεζ - 14` Λόρια)
Τσεζένα - Μπρέσια: 1-0 (60` Τζιακερίνι)
Κίεβο - Ουντινέζε: 0-2 (28` Ισλα, 75` Ασαμόα)
Πάρμα - Γιουβέντους: 1-0 (64` Τζιοβίνκο)
Σαμπντόρια - Παλέρμο: 1-2 (50` Μπιαμπιάνι - 45`+1` Μίκολι, 86` Πινίγια)
Νάπολι - Ιντερ 1-1 (45` Zουνίγκα - 15` Ετό)