Οι Η.Π.Α νίκησαν δύσκολα τη Ρωσία με 89-79 και προκρίθηκαν στους 4

20:50 9/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Για ένα πράγμα δεν μπορούν να κατηγορηθούν οι ρώσοι. Ότι δεν έχουν πάθος! Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν δύσκολη τη ζωή των αμερικανών, οι οποίοι νίκησαν με 89-79 και προκρίθηκαν στους 4 του Μουντομπάσκετ, αλλά για να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, ζορίστηκαν πολύ. Eξαιρετικός ο Κέβιν Ντουράντ με 33 πόντους.

Ο Μπίκοφ είχε προειδοποιήσει...Το τρίποντο του Μπίκοφ στην αρχή της αναμέτρησης αποτέλεσε την προειδοποιητική βολή των ρώσων για το τι θα επακολουθούσε. Η ομάδα του Ντέιβιντ

Μπλατ όπως προαναφέραμε, όχι μόνο δεν έγινε έρμαιο στις ορέξεις των αμερικανών αλλά τους έβγαλε το λάδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο αν και βρέθηκε να χάνει με 9-15, ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά, εκμεταλλευόμενη τη χαλαρή άμυνα των αμερικανών. Συνέπεια αυτού ήταν να περάσει μπροστά με βραχεία κεφαλή (21-20), με την περίοδο να κλείνει στο 25-25.

Ρωσικό προβάδισμα, νέα ανάτροπήΟι ρώσοι συνέχισαν να είναι ώριμοι στο παιχνίδι τους και με σωστές επιλογές έφτασαν τη διαφορά στο +5