Ο ΠΑΣ(ας) στο Χαριλάου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έσπασε μια πολυετή παράδοση κερδίζοντας για πρώτη φορά τον Αρη στο Κλεάνθης Βικελίδης με 1-2, κυρίως όμως, ήταν χάρμα οφθαλμών στο Κλεάνθης Βικελίδης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αρης ήταν ομάδα-φάντασμα στο πρώτο μέρος, κυνήγησε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν αναποτελεσματικός στη τελική προσπάθεια.Το ημίωρο της... φωτιάςΗ επιθετική γραμμή του ΠΑΣ Γιάννινα έβγαζε φωτιές, ο Αρης ήταν σε ύπνο βαθύ και το 0-2 για τους φιλοξενούμενους
στο τέλος του πρώτου μέρους εντάχθηκε στο πλαίσιο της λογικής. Και θα μπορούσε να ήταν 0-3, αλλά το γκολ που σημείωσε ο Ιλιτς στο 31ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφ σάιντ σε μια εξαιρετικά δύσκολη φάση, όπου ο επιθετικός του ΠΑΣ μάλλον καλυπτόταν από τον Παντίδος.Επί της ουσίας, ο ΠΑΣ κατέβηκε να παίξει έχοντας πλάνο, σε αντίθεση με τον Αρη που ήταν επιπόλαιος και υποτονικός. Ο ΠΑΣ βασίστηκε στην καλή κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως όμως στην εξαιρετική λειτουργία του στο transition game. Φανέρωσε τις διαθέσεις του στο 3ο λεπτό, αλλά η τύχη γύρισε την πλάτη στον Ντε Βισέντι. Ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Αρης προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι με σπασμωδικές κινήσεις, ήταν γυμνός στα μετ' όπισθεν, ενώ η μεσαία γραμμή ήταν απούσα. Ο ΠΑΣ που πίεζε ψηλά από το ξεκίνημα του αγώνα (και ήλεγξε στο απόλυτο τη μεσαία γραμμή), προηγήθηκε στο 10ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή αντίδραση της άμυνας του Αρη, ο Ιλιτς - βρισκόμενος στο πίσω δοκάρι - με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Στο 27' ο ΠΑΣ βγήκε εξαιρετικά στη κόντρα, ο Ντε Βισέντι με παράλληλη σέντρα από δεξιά τροφοδότησε τον Ιλίτς στο κέντρο της περιοχής, αλλά ο Ψυχογιός πρόλαβε τον επιθετικό των φιλοξενούμενων και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Οι Γιαννιώτες συνέχισαν με την ίδια πίεση για να πετύχουν κι άλλα τέρματα, χάνοντας ευκαιρίες με τους Ντε Βισέντι, Κειτά, Ιλιτς, την ώρα που ο ανήμπορος Αρης, απλά παρακολουθούσε τον ΠΑΣ να αποδίδει τόσο καλό ποδόσφαιρο. Το τεχνικό δίδυμο του Αρη έριξε στη μάχη τον Κανούλα, άλλαξε τη διάταξη της ομάδας του (4-4-2), αλλά πέρα από ένα σουτ του Αγκάνθο, οι «κίτρινοι» δεν ήταν απειλητικοί.Το πολέμησε, δεν το ανέτρεψεΣτο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ άφησε το καλό πρόσωπό του στα αποδυτήρια και ο Αρης ήταν. άλλη ομάδα, έχοντας ζωντάνια και νεύρο. Οι Γιαννιώτες είχαν το μυαλό τους στη καθυστέρηση και πέτυχαν στον σκοπό τους αφού υπήρξαν διαδοχικές διακοπές στον αγώνα. Ο δε Αρης έπαιξε τα ρέστα του και θα μπορούσε να είχε ισορροπήσει το παιχνίδι στο πρώτο 15πτο, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Οι Θεσσαλονικείς πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 54' ο Γιαννιώτας εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Πάντου, βρέθηκε απέναντι στον Φιετρούς και με πλασέ μείωσε σε 1-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καζναφέρης έχασε μια ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται, καθώς από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Προηγήθηκε και μια δύσκολη φάση στο 52' όπου μετά από λάθος της άμυνας, ο