Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του μετά τη νίκη επί της Καβάλας με 65-61

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ νίκησε με 65-61 την Καβάλα στην έδρα του και πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν καλύτερη στην τελευταία περίοδο και με κορυφαίους τους Κρίστμας και Ντόζιερ κέρδισε για τρίτη φορά φέτος του αργοναύτες. Η Καβάλα
απέδειξε ότι άξιζε και με το παραπάνω τη θέση που κατέλαβε στην κανονική περίοδο, δείχνοντας σοβαρή εικόνα από το ξεκίνημα του αγώνα. Εν αντιθέσει με την προηγούμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο PAOK Sports Arena μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στην άμυνα και αξιοποίησε την αξιοπιστία της στα μετόπισθεν, όντας αποτελεσματική στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον πανύψηλο, Σέντρικ Σιμοντς προηγήθηκε με 15-7 (6’).Το λάθος που έκανε ήταν ότι πίστεψε πως η περίοδο έληξε στο σημείο που ο Σωτήρης Καραποστόλου πέτυχε το 20-13 (9’). Μετά το 100% του έμπειρου φόργουορντ από τη γραμμή των βολών δέχτηκε σερί 0-5 και ο ΠΑΟΚ ανέκτησε την ηρεμία του (18-20, 10΄’).Το ματς παρέμεινε ντέρμπι, απλώς αυτή τη φορά τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι. Ο δικέφαλο του Βορρά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων δια χειρός Κρίστμας (28-24, 16’), αλλά η Καβάλα απάντησε με σερί 5-0 και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Τελικά την μάχη του πρώτου μέρους, την κέρδισε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, παρά το καλάθι του Καραποστόλου (32-31, 20’).Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν σημαντικά. Το μπάσκετ που είδαμε ήταν καλύτερο, υπήρχε γενικά περισσότερο ζεστή ατμόσφαιρα, λόγω της αφύπνισης των οπαδών των γηπεδούχων, που έβλεπαν να περνά η ώρα και η ομάδα τους να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι κόποι τους δικαιώθηκαν και ο ΠΑΟΚ χάρη σε ενέργεια του Ντόζιερ πήρε την μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (42-37, 26’).Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντόζιερ η διαφορά έφτασε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα (57-48, 33’), αλλά η χαλάρωση που έδειξαν οι παίκτες του Μαρκόπουλου, έφερε και πάλι… καρδιοκτύπια! Η Καβάλα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής με τρίποντο του Αγγελόπουλου (57-58, 37’). Το παιχνίδι ήταν ηλίου φαεινότερον πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. ΤΟ σουτ του Γκλετσέφσκι μισό λεπτό πριν την λήξη ήταν αυτό που χάρισε στπον ΠΑΟΚ ουσιαστικά τη νίκη,  όμως αξίζει να τονιστεί πως το δύσκολο και όμορφο καλάθι του Στίγκερς ήταν αυτό που ουσιαστικά ξελάσπωσε την ομάδα του.