Ο ΠΑΟ έκανε το 2-0 και είναι μια... ανάσα από την παραμονή

Οι πράσινοι έπαιξαν με τη... φωτιά, καθώς πήραν εύκολα το πρώτο σετ, κάτι που προφανώς τους ξεγέλασε και έριξαν ταχύτητα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινοί και παίρνοντας δύο συνεχόμενα σετ βρέθηκαν να προηγούνται με 1-2. Το Τριφύλλι πήρε σχετικά εύκολα το τέταρτο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στο τάι μπρέικ έγινε... χαμός. Η ΕΑΠ ήταν μπροστά και έδειχνε να το παίρνει, όμως ο Παναθηναϊκός
δεν είχε πει την τελευταί του λέξη και αφού ισοφάρισε σε 11-11 πήρε το σετ με 15-12 και μαζί τη νίκη με 3-2. Πλέον απέχει μια νίκη από την παραμονή του στην Α1.Στο πρώτο σετ, η ΕΑΠ μπόρεσε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό μόνο στο ξεκίνημα (1-1, 3-2, 4-3), αλλά στη συνέχεια οι πράσινοι πάτησαν... γκάζει και ξέφυγαν 12-3, 18-10, 23-15 και τελικά πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, κάνοντας το 1-0.Το δεύτερο σετ δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς οι μεν πράσινοι υπερεκτίμησαν τις δυνατότητές τους, οι δε Πατρινοί έδειξαν πως δεν θέλουν να τα παρατήσουν τόσο εύκολα. Ετσι, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι που το Τριφύλλι ξέφυγε με τέσσερις (12-8, 16-12), αλλά η ΕΑΠ... επέστρεψε (16-14, 18-16), ισοφάρισε (19-19, 20-20) και πέρασε μπροστά 21-24 για να πάρει το σετ με 23-25 και να ισοφαρίσει σε 1-1.Στο τρίτο σετ, η ΕΑΠ άνοιξε το... σκορ (0-1),όμως ο Παναθηναϊκός με πέντε απανωτούς πόντους πήρε προβάδισμα 5-1. Οι Πατρινοί... ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν (6-6, 7-7) και πέρασαν μπροστά (8-10, 9-12, 10-15, 12-16), όμως οι πράσινοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά (20-19, 22-20, 23-21). Ωστόσο, η ΕΑΠ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τριφυλλιού και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 23-23, πήρε και το σετ με 23-25, περνώντας μπροστά 1-2.  Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-1, αλλά οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 3-1, οι Πατρινοί ισοφάρισαν 3-3, όμως το Τριφύλλι ξέφυγε εκ νέου με 6-3, 8-4, 9-5. Η ΕΑΠ μείωσε σε 9-7, αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +6 (13-7) και διατήρησε σταθερά ένα προβάδισμα 4-5 πόντων, με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 23-21, αλλά οι πράσινοι δεν ήταν διατεθειμένοι για νέα... αυτοκτονία και έτσι πήραν το σετ με 25-21, ισοφάρισαν σε 2-2 και οδήγησαν το ματς στο τάι-μπρέικ.Στο τάι μπρέικ, η ΕΑΠ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 1-3, 2-6, όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0, μείωσε στον πόντο (5-6), αλλά οι Πατρινοί ξέφυγαν εκ νέου με +4 (5-9). Το Τριφύλλι, μάζεψε την διαφορά (8-9, 9-10), αλλά η Πάτρα ήταν μπροστά (9-11) και άντεχε (10-11), μέχρι που οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 11-11 με άσο του Ζουπάνη και πέρασαν μπροστά με μπλοκ του Στίγγα 12-11. Ο Ζουπάνης έστειλε άουτ το σερβίς (12-12), όμως ο Στίγγας και πάλι σε πρώτο χρόνο έκανε το 13-12, ο Αγγελόπουλος με άσο το 14-12 και με μπλοκ το 15-12 δίνοντας τη νίκη στους πράσινους με 3-2 σετ!