Ο Πανελλήνιος νίκησε με 71-58 τον Κολοσσό για την 11η αγωνιστική της Α1

18:56 8/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με πρωταγωνιστή έναν πρώην ροδίτη ο Πανελλήνιος νίκησε με 71-58 τον Κολοσσό και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο Στίβεν Σμιθ, ο οποίος στο παρελθόν έχει φορέσει τη φανέλα της ομάδας της Ρόδου ήταν ο κορυφαίος για τους Ολυμπιονίκες και τους οδήγησε στη νίκη, με τους βαθμούς της οποίας απομακρύνθηκαν από τον πάτο της βαθμολογίας. Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, ενώ το θέαμα που παρουσίασαν δεν ήταν καλό, ωστόσο, όσο κυλούσαν τα λεπτά οι παίκτες έβρισκαν ρυθμό και τελικά ο Κολοσσός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 19-16.Στη δεύτερη περίοδο, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν και ο Πανελλήνιος ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο παρκέ. Με κορυφαίο τον πρώην ροδίτη, Στίβεν Σμιθ οι Ολυμπιονίκες έφεραν το ματς στα μέτρα τους και ξέφυγαν με 37-30 (20`).Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Σμιθ συνέχισε το βιολί του και ο Πανελλήνιος διατήρησε το προβάδισμά του (52-42, 30`).Ο Κολοσσός προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και με τους Ασημακόπουλ