Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League

Η σεμνή τελετή των play off, καθώς και η ποδοσφαιρική σεζόν, έλαβαν τέλος για φέτος, με τις δραστηριότητες να ολοκληρώνονται εντός γηπέδων! Η ένσταση της ΑΕΚ κατά του κύρους του αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου, δεν έχει πλέον καμία ουσιαστική σημασία, καθώς στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία, ο Παναθηναϊκός
την νίκησε στο -άδειο- Ολυμπιακό Στάδιο 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League. Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους πράσινους, -ποιός άλλος- ο Τζιμπρίλ Σισέ. Ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Φερέιρα, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αφλογιστία και τα λάθη της άμυνας της ΑΕΚ, καθώς και την... πειραματική 11άδα που παρέταξε ο Χιμένεθ. Εκπλήξεις από Χιμένεθ
Οι πολλές απουσίες της ΑΕΚ αλλά και οι εκπλήξεις από πλευράς Χιμένεθ, είχαν ως αποτέλεσμα να δούμε μια 11άδα κάπως... αλλοπρόσαλλη και με αρκετό ρίσκο βέβαια. Οι γνωστοί Σάχα, Καράμπελας (δεξί μπακ), Ματέος, Μάκος, Λαγός, Καφές, Σκόκο, Μπαχά πήραν θέσεις στο τερέν, ωστόσο οι μεγάλες εκπλήξεις ήταν οι Ντρπιτς, Γκέντσογλου, αντί των Μανωλά, Ντιόπ που έμειναν εκτός αποστολής! Κάτι που συνέβη και με τον Λεονάρντο, με αποτέλεσμα να κάτσουν στον πάγκο και οι νεαροί Αργυρίου, Νικόλτσης, Κλωναρίδης, αλλά και ο ξεχασμένος Μπερνς.Απρόοπτο με Τζόρβα
Για τον Παναθηναϊκό παρουσιάστηκε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Αλέξης Τζόρβας υπέστη θλάση στην προθέρμανση και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κοτσόλης. Οι πράσινοι ειδοποίησαν μάλιστα και τον Ορέστη Καρνέζη να μεταβεί εσπευσμένα στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να καθίσει στον πάγκο. Η άλλη έκπληξη της 11άδας ήταν η επιλογή του Μαρίνου αντί του Γκαρσία, ενώ τη θέση του άρρωστου Σπυρόπουλου πήρε ο Καντέ στο αριστερό άκρο και το σχήμα συμπλήρωναν οι Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νίνης, Λέτο και Σισέ.Πράσινη υπεροχή και φωνές για πέναλτι
Στα του αγώνα, η ΑΕΚ έχασε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 17ο λεπτό με τον Λαγό, ωστόσο από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Το Τριφύλλι έχασε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, με τον Σάχα να κρατάει μόνος του την Ενωση στο παιχνίδι. Σημαντικότερες εξ αυτών, η φάση του 23` με τον Καντέ, το σουτ του Νίνη ένα λεπτό αργότερα, το δοκάρι του Κατσουράνη (με παρέμβαση του Σάχα) στο 29` και τα τετ α τετ των Λέτο, Σισέ στο 40` και στο 45` αντίστοιχα. Στο 28ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Ματέος, με τον Τριτσώνη να δείχνει "παίζεται".Εξω ο Βύντρα, ευκαιρία η ΑΕΚ
Με την έναρξη της επανάληψη, ο Φερέιρα αντικατέστησε τον τραυματία Βύντρα με τον Χριστοδουλόπουλο, τραβώντας τον Μαρίνο σε θέση δεξιού μπακ, με τον Λάζαρο να παίζει στο δεξί φτερό της επίθεσης. Η ΑΕΚ από την πλευρά της έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαχά να πλασάρει άουτ, μετά την πάσα του Σκόκο. Ο μαροκινός έχασε και δεύτερη ευκαιρία για την Ενωση στο 53`, στέλνοντας τη μπάλα άουτ με κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Νταντόμο.Καθάρισε με Σισέ