Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 80-64 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος

Μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα, ο οποίος κράτησε σχεδόν τρεις ώρες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ηρακλή 80-64 στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών, λόγω ρίψης κροτίδων από τους οπαδούς του Γηραιού, ενώ διακόπηκε τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου για 40 περίπου λεπτά, με τους διαιτητές να εκκενώνουν τις εξέδρες του γηπέδου. Οσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, αλλά στην συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφυγαν από την Θεσσαλονίκη με την νίκη, που τους βάζει με το ένα πόδι στον τελικό του θεσμού. Μπατίστ και Σπανούλης οι διακριθέντες για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν 19 και 10 πόντους αντίστοιχα.