Ο Ολυμπιακός νίκησε με 92-54 την Ολύμπια στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική της Α1

Μια χαλαρή προπόνηση ενόψει του Final 4 της Ευρωλίγκα ήταν για τον Ολυμπιακό η αναμέτρηση με την ουραγό του πρωταθλήματος, Ολύμπια. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη νίκησε εύκολα με 92-54 και ο έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και συστήματα που πιθανότατα να του φανούν χρήσιμα στον ημιτελικό της 7ης Μαϊου με την Παρτιζάν. Ο Δράκος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και προφύλαξε τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο οποίος ταλαιπωρείται από ένα ελαφρύ διάστρεμμα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το ματς είχε χαρακτήρα... φιλικού ματς, καθώς η Ολυμπια δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους ερυθρόλευκους. Από τα θετικά που μπορεί να κρατήσει ο Γιαννάκης από το πρώτο ημίχρονο ήταν η αρκετά καλή άμυνα των παικτών του, οι οποίοι δέχθηκαν από 14 πόντους σε κάθε ένα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Παράλληλα, Τσίλντρες και Κλέιζα επιβεβαίωσαν για ακόμη μία φορά πως βρίσκονται σε περίοδο καλής φόρμας και έτσι ο