Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Κίρισι 11-12 και αποκλείστηκε από τον τελικό του Τσάμπιονς Καπ

18:45 9/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Καπ. Οι ερυθρόλευκες ύστερα από έναν αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση ηττήθηκαν από την ρωσική Κίρισι 11-12 στο πρώτο ημιτελικό του Final -4 που διεξάγεται στην Κέρκυρα.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε νευρικός στο πρώτο οκτάλεπτο, χάνοντας

τρεις επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω, ενώ παρουσίαζε προβλήματα και στην άμυνα στην περιφέρεια. Οι ρωσίδες πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, αλλά... φρόντισε η Αντωνάκου να ανατρέψει την κατάσταση και να βάλει την ομάδα της μπροστά στο σκορ με 3-2, ένα λεπτό πριν από την λήξη του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 4-3, αλλά η ρωσική ομάδα αντέδρασε άμεσα, γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 5-4. Τελικά με ψηλοκρεμαστό σουτ της Ψούνη ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας ισόπαλος με 5-5.