Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Γουέστ Μπρομ

23:52 4/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Σ' ένα ακόμη φιλικό προετοιμασίας ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει, ούτε και να ικανοποιήσει τους οπαδούς του, που βρέθηκαν για πρώτη φορά φέτος στο Καραϊσκάκη, προκειμένου να δουν τη νέα ομάδα των ερυθρολεύκων. Οι Πειραιώτες παρουσίασαν τα ίδια προτερήματα και τις ίδιες αδυναμίες που έδειξαν και στα προηγούμενα φιλικά τεστ. Δηλαδή είχαν καλή επιθετική παρουσία
βγάζοντας πολλές φάσεις για γκολ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είχαν τεράστια κενά και πολλά προβλήματα στην άμυνα. Ετσι, η Γουέστ Μπρομ πήρε την ισοπαλία με 2-2 στο Φαληρικό στάδιο και θα μπορούσε στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει και τη νίκη. Δύο γκολ ο Φουστέρ. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε τους ερυθρόλευκους με τον Κοστάντσο κάτω από τα δοκάρια, τον Μανιάτη στο δεξί άκρο, τον Χολέμπας στο αριστερό και τους Αβράαμ-Μέλμπεργκ στην άμυνα. Πιο μπροστά τους ήταν οι Μοντέστο και Ιμπαγάσα στα χαφ. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Ριέρα, ο Μιραλάς στο αριστερό, ο Φουστέρ στον άξονα και μοναδικός προωθημένος ο Τζιμπούρ.Γκολ από τα... αποδυτήριαΟι Πειραιώτες ξεκίνησαν με γκολ από τα... αποδυτήρια. Μετά από κόρνερ του Ιμπαγάσα, ο Φουστέρ κέρδισε κάποιες κόντρες και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό. Ωστόσο, η απάντηση της Γουέστ Μπρομ ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα, ο Ντόρανς με συρτή εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κοστάντσο που φέρει ευθύνη για το γκολ (1-1).Λάθος εκτίμηση του Κοστάντσο και... 1-1Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ επιθετικοί στο παιχνίδι τους και στο 10' έχασαν καλή ευκαιρία με τον Τζιμπούρ, που ολοκλήρωσε το συνδυασμό των Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Μιραλάς, σουτάροντας μόλις άουτ. Στο 17', έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Μιραλάς που έκανε και το σουτ, ο Ντάνιελς απέκρουσε και στην συνέχεια ο Σάρνερ ανέτρεψε τον Φουστέρ, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Φουστέρ ήταν εύστυχος δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (2-1).Δοκάρι ο ΟλυμπιακόςΟ Ολυμπιακός πίεζε και για τρίτο γκολ και στο 20' είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τζιμπούρ και στην συνέχεια το τακουνάκι του Χολέμπας πέρασε άουτ! Οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα εκρηκτικό πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός τους έπεσε και έτσι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι μόνο με 2-1, μολονότι είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.Ισοφάρισαν με το ξεκίνημα οι ΑγγλοιΗ Γουέστ Μπρο πλήρωσε τον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα στην έναρξη της επανάληψης, αφού με το ξεκίνημα (47') οι Αγγλοι βρήκαν δίχτυα. Ο Τόμας πήρε την μπάλα λίγο κάτω απο τη μεσαία γραμμή έκλεισε προς την περιοχή, σούταρε δυνατά και με φάλτσο και έστειλε την μπάλα στην γωνία του Κοστάντσο ισοφαρίζοντας σε 2-2.Μεγάλη ευκαιρία για την Γουέστ ΜπρομΟ Ολυμπιακός δεν πατούσε καλά στο δεύτυερο ημίχρονο και στο 60', λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όταν ο Τόμας έβγαλε μονο του το Ντόρανς μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Σκωτσέζου πέρασε μόλις έξω από την εστία του Κοστάντσο!Μαζικές αλλαγές από ΒαλβέρδεΟ Βαλβέρδε στο 65' πέρασε τους Τοροσίδη, Μαρκάνο, Φετφατζίδη και Γκρίμπιτς στις θέσεις των Αβραάμ, Μανιάτη, Ριέρα και Μιραλάς, προκ