Ο Ομπράντοβιτς τα έχει 400, ο ΠΑΟ 111!

18:42 6/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την ΑΕΚ σε εξ αναβολής ματς για την 22η αγωνιστική της Α1 και το κοντέρ των πρασίνων σταμάτησε στους 111 πόντους, με την Ενωση να φτάνει τους 70. Το ματς αυτό ήταν ιστορικό για τεχνικό του τριφυλλιού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς που έφτασε τις 400 παρουσίες στον πάγκο του Παναθηναϊκού
και τις γιόρτασε με άλλη μία εύκολη νίκη. Καλύτεροι στην αναμέτρηση ήταν οι Καϊμακόγλου, Σάτο, Μάριτς και Περπέρογλου, με τον σέρβο τεχνικό να μοιράζει τον χρόνο ανάμεσα στους παίκτες τους. Χειροκροτήθηκε ο Δήμος Ντικούδης από τους 2.000 φιλάθλους, που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Στο ρελαντί το τριφύλλι
Μετά από τα απίστευτα ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα και την πρόκριση κόντρα στους καταλανούς, ο Παναθηναϊκός ήταν αναμενόμενο πως δύσκολα θα δυσκολευόταν ιδιαίτερα, ειδικά μέσα στο ΟΑΚΑ, στις υπόλοιπες αγωνιστικές που απέμεναν μέχρι την λήξη της κανονικής διάρκειας της Α1. Ετσι και έγινε και απέναντι στην ΑΕΚ, το τριφύλλι ξεκίνησε ορεξάτο από το 1ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές. Ενα σερί 20-1 για τους πράσινους ήταν αρκετό, ώστε να διαμορφώσει το 9-6 σε 29-7, με την περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Ομπράντοβιτς μπροστά στο σκορ με 31-10.Βελτιώθηκε επιθετικά η ΑΕΚ
Η άμυνα της ΑΕΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Παναθηναϊκού στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που συνέβη και στο 2ο. Το θετικό ωστόσο για την Ενωση ήταν πως βελτίωσε την επιθετική της συγκομιδή, κάτι που την βοήθησε μάλιστα να σκοράρει 28 πόντους, 3 παραπάνω από τους πρασίνους!To ξέσπασμα του Δικέφαλου Αετού ήρθε μετά τα μέσα της περιόδου, με την διαφορά να βρίσκεται στην ύψιστή τιμή της, τους 24 πόντους (48-24). Οι παίκτες του Κορωνιού έτρεξαν ένα σερί 9-0, μειώνοντας στο 48-33 και τελικά αποχώρησαν για τα αποδυτήρια όντας πίσω με 18 πόντους (38-56).Οπως και στο 1ο!
Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ως τελειομανής, δεν θα μπορούσε να ήταν ικανοποιημένος από το 2ο δεκάλεπτο της ομάδας του, για τον λόγο αυτό οι παίκτες μπήκαν στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο, με διάθεση να σκοτώσουν τον αντίπαλο τους. Κύριος εκφραστής των πρασίνων, ο ιδιαίτερα φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Ρομέιν Σάτο. Ο κεντροαφρικανός άσος σκόραρε 10 πόντους, φτάνοντας τους 14 και μαζί με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας μέχρι τότε, Αλεξ Μάριτς (15 πόντους) τελείωσαν μία και καλή την ΑΕΚ. το πράσινο προβάδισμα έφτασε στο τέλος της περιόδου κοντά στους 40 πόντους, με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 87-50.100άρα με Ζούμπο!
Με τον νικητή να έχει κριθεί το ενδιαφέρον περιορίστηκε στην κατοστάρα, που πέτυχαν τελικά οι πράσινοι δια χειρός Κώστα Καϊμακόγλου. Ο έλληνας φόργουορντ μάλιστα αναδείχτηκε  πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τους 22 πόντους που πέτυχε. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν δύο  τρίποντα του Φώτη Ζούμπου, με το οποίο το σκορ έφτασε στο τελικό 111-70!Τα δεκάλεπτα: 31-10, 56-38, 87-50, 111-70