Ο Ντε Βινσέντι πήρε το... όπλο του

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ντε Βινσέντι ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε 2-1 τον ΟΦΗ στους Ζωσιμάδες για την 11η αγωνιστική και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίαςΘετικό το ξεκίνημα του Σάκη Τσιώλη στην τεχνική ηγεσία του ΠΑΣ. Οι γιαννιώτες δυσκολεύτηκαν κόντρα στον ΟΦΗ, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας τους και τελικά επικράτησαν με 2-1, σημειώνοντας τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη και πέμπτη στο σπίτι τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντε Βινσέντι,
που ξύπνησε από τον λήθαργο, στον οποίο βρισκόταν στο φετινό πρωτάθλημα. Ο αργεντίνος πέτυχε το πρώτο του γκολ και μοίρασε την πρώτη του ασίστ, βάζοντας την σφραγίδα του στη νίκη του ΠΑΣ, που καθάρισε ουσιαστικά σε ένα δεκάλεπτο (63'-73'). Ο ΟΦΗ, που ήταν καλύτερος στο α' μέρος, μείωσε στο 82' με τον Μακουκούλα αλλά γνώρισε την τέταρτη ήττα του (όλες εκτός έδρας) και παραμένει στο +2 από την τελευταία θέση.Η νίκη επί του Αρη φαίνεται πως βοήθησε ψυχολογικά τους παίκτες του ΟΦΗ και οι κρητικοί ήταν αυτοί, που κέρδισαν τις εντυπώσεις σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και κανένα γκολ. Η ομάδα του Σα Πίντο έβγαζε περισσότερη ενέργεια από την αντίστοιχη του Τσιώλη και ο ΟΦΗ ήλεγχε το ματς στο μεγαλύτερο διάστημα έχοντας καλύτερη κυκλοφορία και σωστή αμυντική λειτουργία.Αν μάλιστα οι Παπάζογλου και Τριποτσέρης στο 15' και το 17' αντίστοιχα, ήταν αποτελεσματικοί τότε ο ΟΦΗ θα είχε πάρει το προβάδισμα. Ο ΠΑΣ ήταν εγκλωβισμένος και φάνηκε επιθετικά μόνο στα τελευταία λεπτά. Ο Δασκαλάκης όμως δήλωσε παρών στη φάση του 44' όταν σταμάτησε καλό σουτ του Λίλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Βινσέντι δεν βρήκε στόχο από καλή θέση.Στην επανάληψη όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού ο ΠΑΣ επέστρεψε ξεκάθαρα βελτιωμένος από τα αποδυτήρια. Η είσοδος του Τσάβες στο 46' έδωσε επιθετική πνοή στην ομάδα του και οι γηπεδούχοι έφεραν σε δύσκολη θέση τους αντίπαλους αμυντικούς κα τον Δασκαλάκη. Στο 59' ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντε Βινσέντι μετά από σέντρα του Ιλιτς σημάδεψε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο αργεντίνος ήταν εύστοχος και με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Ο Παπάζογλου στο 71' απώλεσε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει και ο ΟΦΗ το πλήρωσε. Από εκτελεστής ο Ντε Βινσέντι έγινε δημιουργός και μετά από δική του εκτέλεση φάουλ ο Τσουκαλάς έγραψε στο 73' το 2-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά το τρίποντο. Η ομάδα του Σα Πίντο δεν το έβαλε κάτω και μείωσε στο 82' με τον Μακουκούλα (ασίστ ο Παπάζογλου), ωστόσο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.