Ο Κώστας όπλιζε, ο Ραφίκ πυροβόλησε

Μήτρογλου και Τζιμπούρ έδωσαν την καλύτερη απάντηση σε όσους αναρωτιούνται (συμπεριλαμβανομένου και του Ζαρντίμ) αν μπορούν να χωρέσουν και οι δύο στην ίδια ενδεκάδα.Στη Νέα Σμύρνη αγωνίστηκαν για 45 λεπτά (σε όλο το δεύτερο ημίχρονο) στην επίθεση του Ολυμπιακού και αναστάτωσαν την άμυνα του Πανιωνίου. Ο είσοδος του έλληνα επιθετικού ξεμπλόκαρε τους -κακούς στο πρώτο ημίχρονο- ερυθρόλευκους και απελευθέρωσε τον Ραφίκ Τζιμπούρ.Είναι
πράγματι εντυπωσιακό ότι στις πρώτες του 4 τελικές προσπάθειες για γκολ, ο Κώστας Μήτρογλου είχε 3 δοκάρια. Εξίσου εντυπωσιακό όμως είναι ότι η 5η του προσπάθεια στην επίθεση κατέληξε σε ασίστ στον αλγερινό, ο οποίος δεν χρειάστηκε παρά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος του και να χαρίσει στον Ολυμπιακό την 12η φετινή του νίκη.Αυτό ήταν το 12ο φετινό γκολ για τον Ραφίκ Τζιμπούρ, ο οποίος παραμένει πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα, ενώ κέρδισε τα εύσημα από όλους για την εν γένει παρουσία του στη Νέα Σμύρνη.Ηταν ο μοναδικός από τον Ολυμπιακό που πήγε να παρηγορήσει τον Σπυρόπουλο για το αυτογκόλ που πέτυχε (τη στιγμή που ο Ζαρντίμ στον πάγκο πανηγύριζε!) και με το οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1. Δεν πανηγύρισε το νικητήριο γκολ που πέτυχε στο 82', ως ένδειξη σεβασμού στην ομάδα από την οποία αναδείχθηκε στην Ελλάδα, ενώ έσπευσε να καθησυχάσει τους οπαδούς του Πανιωνίου, οι οποίοι εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο προς το τέλος του αγώνα, διαμαρτυρόμενοι για κάποιες αποφάσεις του διαιτητή Ηλία Σπάθα.Μαζί με τον Μήτρογλου, έχουν πετύχει τα 17 από τα 35 γκολ του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι απέδειξαν -όχι μόνο ότι μπορούν να χωρέσουν στην ίδια ενδεκάδα- αλλά και να συνεργαστούν άψογα στην επίθεση. Μένει να δούμε αν το κατάλαβε και ο προπονητής τους