Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Περιστερίου με 67-58

Στο μοναδικό μέχρι στιγμής παιχνίδι της πρεμιέρας, στο οποίο δεν έγινε το παραμικρό εξωαγωνιστικό ευτράπελο, Κολοσσός Ρόδου και Περιστέρι προσπάθησαν να σώσουν κάπως τα προσχήματα και να παιχτεί επιτέλους και λίγο μπάσκετ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων αν και προηγήθηκε με 16 πόντους στο ημίχρονο γνώρισε την ήττα με 58-67 στη Ρόδο.

Τα όσα έχουν συμβεί όλες αυτές τις μέρες ενός και εκτός παρκέ  λόγω της απεργίας φάνηκε πως επηρέασαν έως έναν βαθμό τις δύο ομάδες. Αλλωστε η αγωνιστική απραξία λόγω της αναβολή της πρεμιέρας αποτελούσε ήδη ένα σημαντικό πρόβλημα, ενώ το Βενετόκλειο εν αντιθέσει με τις περισσότερες φορές ήταν μισογεμάτο…

Στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν και οι δύο μαζί μόλις 20 πόντους (!), με τα στατιστικά τους να μπορούν να χαρακτηριστούν επιεικώς κάκιστα. Μόλις 3/16 εύστοχα σουτ είχε ο Κολοσσός, ενώ 4/13 είχαν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, οι οποίοι ήταν λίγο καλύτεροι και προηγούνταν μετά από δέκα λεπτά με 13-7.