Ο καλός, ο μόνος και ο άσχημος

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Ικαρου Καλλιθέας με 71-48 στο PAOK SPORTS ARENA, χάρη στη καλή απόδοση του Μιχάλη Τσαϊρέλη στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά και της λογικής που έλαβε στο παιχνίδι του στο δεύτερο μέρος. Αντιθέτως, ο Ικαρος απογοήτευσε με το παιχνίδι του, αφού με εξαίρεση τον Αλέξη Κυρίτση που προσπάθησε να κρατήσει τα προσχήματα, οι υπόλοιποι δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις
του αγώνα.Ο ΠΑΟΚ είχε τη πρωτοπορία στο σκορ (35-30), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην πραγματικότητα όμως, δεν είναι πολλά τα στοιχεία που μπορεί να κρατήσει από το πρώτο 20πτο. Κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, απέδωσε κακό μπάσκετ, βυθίστηκε σε έναν αργό ρυθμό παιχνιδιού που επέβαλλε ο Ικαρος και αναλώθηκε σε αρκετά περιφερειακά σουτ, αφού η ρακέτα των φιλοξενούμενων Ικαρου έμοιαζε. απαγορευμένη ζώνη. Ο δε Ικαρος επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα του Κυρίτση, καθώς η μπάλα περνούσε από το χέρι του σε κάθε επίθεση. Κι επειδή τελείωσε τις περισσότερες, αυτός ήταν ο λόγος που οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (15-16) στο δεκάλεπτο, ενώ το διατήρησαν έως το 14' (19/24). Κάπου εκεί όμως, ο ΠΑΟΚ πέρασε τη μπάλα στο καλάθι και στον Λάζαρο Παπαδόπουλο ο οποίος τελείωσε τρεις φάσεις, ο δε ΜακΓκραθ έβαλε τρία σημαντικά σουτ και άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα.Με επιμέρους σκορ 12-2, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 31-26 (18'). Ο Κυρίτσης πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο - ο Μακ Γκραθ έβαλε 13 - αλλά όταν εγκλωβίστηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ αυτομάτως καταστράφηκε το παιχνίδι της ομάδας του, λόγω έλλειψης άλλων λύσεων.Η λογική και η μοναξιά του ΚυρίτσηΟ ΠΑΟΚ βούτηξε το μυαλό του στη λογική και μετά μπήκε στο παρκέ για να παίξει στο τρίτο δεκάλεπτο. Και δεν έκανε τίποτα περισσότερα από το να εκμεταλλευτεί τα ατομικά πλεονεκτήματά του. Ένα από αυτά ήταν του Τσαϊρέλη με τον Σίμτσακ. Ο πρώτος έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και ουσιαστικά «καθάρισε» για την ομάδα του, αφού εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (52-34, 17').Αμυντικά, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδωσε βοήθειες στο μαρκάρισμα του Αλέξη Κυρίτση και με εξουδετερωμένο τον τελευταίο, ο Ικαρος ήταν απελπιστικά ακίνδυνος. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα με το τέλος της 3ης περιόδου (54-38). Δεν άλλαξε κάτι στη τελευταία περίοδο.Ο μεν ΠΑΟΚ συνέχισε να χτυπάει μέσα από τη ρακέτα ανεβάζοντας τη διαφορά, ο δε Ικαρος ήταν απελπιστικά κακός. Ο δε Κυρίτσης παρέμεινε ολομόναχος, έβαλε μεν 24 πόντους με καλά ποσοστά, αλλά δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο από το να αποσοβήσει ένα αρνητικό ρεκόρ παραγωγικότητας πόντων για την ομάδα του.