Ο Μπουφόν πιστεύει ότι μπορεί να ξεπεράσει άμεσα το πρόβλημα στη μέση

Ο Τζίτζι Μπουφόν αποχώρησε με έντονους πόνους στη μέση στο ημίχρονο του αγώνα της Ιταλίας με την Παραγουάη, σκορπώντας έντονη ανησυχία στο στρατόπεδο των Ατζούρι για το αν είναι σε θέση να αγωνιστεί στα υπόλοιπα ματς του ΣΤ' Ομίλου.

Ο γκολκίπερ της Γιουβέντους δηλώνει αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρει, ισχυριζόμενος πως "θα είμαι έτοιμος σε δύο μέρες". Ομως ο γιατρός της Εθνικής Ιταλίας, Ενρίκο Καστελάτσι, περιμένει τα αποτελέσματα των εξετάσεων πριν κάνει την οποιαδήποτε πρόβλεψη.

"Οι εξετάσεις θα καθορίσουν τι είδους θεραπεία θα χρειαστεί", είπε. "Μόλις βγουν

τα αποτελέσματα, θα μπορέσουμε να σχεδιάσουμε το πρόγραμμα αποθεραπείας".

Εφόσον ο Μπουφόν δεν καταφέρει να αγωνιστεί στο ματς κόντρα στη Ν. Ζηλανδία (20/6), τότε τη θέση του θα πάρει ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Φεντερίκο Μαρκέτι, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο του 1-1 με την Παραγουάη και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.