Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε σε φιλικό παιχνίδι με 2-0 την Κόρινθο

23:05 7/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Φιλική νίκη με 2-0 επί της Κορίνθου σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου (7/8) στο εθνικό στάδιο της Τρίπολης. Ουριμπάρι και Ρομπέρτο σημείωσαν τα γκολ της αρκαδικής ομάδας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου παρουσίασε δύο πρόσωπα, ένα κακό στο α' ημίχρονο, που δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να επιβάλλει τον ρυθμό της και ένα καλό στην επανάληψη, όταν και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Παρά την κακή του απόδοση στο α' 45λεπτο, ο Αστέρας βρήκε τον τρόπο να σκοράρει.

Ο Ουριμπάρι ήταν ο δημιουργός και ο Καρέρα με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 37'.

Στο β' ημίχρονο, οι αρκάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Μόνο μία όμως κατάφεραν να αξιοποιήσουν, όταν ο Ρομπέρτο στο 58' με διπλή προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους, αλλά ο Μπακασέτας στο 77' δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Ρίος, ενώ ένα λε