Ο Αρης ηττήθηκε 64-71 από την Βαλένθια στο Αλεξάνδρειο, στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Eurocup

Ακόμα πιο δύσκολη έγινε από την Τετάρτη (24/3) η πρόκριση στο Final 4 του Eurocup για τον Αρη. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ παρουσιάστηκε επηρεασμένη από τις πολλές απουσίες, ηττήθηκε 64-71 από την Παμέσα Βαλένθια στο Αλεξάνδρειο, στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών και πλέον θέλει νίκη με διαφορά επτά ή περισσότερων πόντων στον επαναληπτικό της Ισπανίας, για να είναι αυτή που θα πάει στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης δεν ήταν η καλύτερη για τους γηπεδούχους. Η Βαλένθια

εκμεταλλεύτηκε την κακή αγωνιστική συμπεριφορά του Αρη και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 21-13, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ παρουσίασε κάποια σημάδια βελτίωσης στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε δύο φορές σε απόσταση αναπνοής αυτή του Σπάχια (19-21, 29-31), αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο. Η ισπανική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα τριών πόντων (3