Ο Αρης ηττήθηκε 1-4 από την Μπενφίκα, σε φιλική αναμέτρηση

Την ήττα με 1-4 από την Μπενφίκα γνώρισε ο Αρης, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στη Νιόν. Η ομάδα του Εκτορ Ραούλ Κούπερ είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η κούραση και τα πολλά λάθη στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησαν στην ήττα από την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας.

Ο αργεντινός τεχνικός του Αρη παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ξεκίνησε ο Σηφάκης, οι Νέτο, Μίσελ, Ρονάλντο Γκιάρο και Λαζαρίδης ήταν οι τέσσερις της άμυνας, Μενδρινός και Ναφτί ήταν οι αμυντικοί μέσοι,

με τους Χαβίτο και Κάλβο στα άκρα, ενώ Κόκε και Τσέζαρεκ ήταν οι επιθετικοί.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αρης παρουσιάστηκε πολύ καλός επιθετικά, ωστόσο είχε προβλήματα στην αμυντική λειτουργία. Ο Αϊμάρ στο 17`, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Τσέζαρεκ με προβολή, μετά από σέντρα του Χαβίτο, ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.